zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Užijte si jaro na talíři v plné síle a kráse: V přírodě najdete divoké bylinky, doma zkuste microgreens!

Veronika Matoušová
30.04.2022

Konečně nastala ta správná doba, kdy začínají vykukovat první divoké bylinky a můžeme tak vyrazit na sběr či trh a dopřát tělu vše, co právě teď potřebuje. Zkuste v kuchyni využít třeba bršlici, česnáček nebo klasickou kopřivu. Microgreens, které se rovněž těší stále větší oblibě, pak ozdobí, ale také obohatí jídlo plno živinami.

Základní pravidla sběru divokých bylin

Divoké bylinky obecně obsahují více vitamínů a minerálů než zelenina, jedná se o mimořádný zdroj všech vitálních látek. Bylinky působí nejen preventivně na zdraví a celkovou obranyschopnost, ale pomohou také při nemoci. Pokud se chystáte bylinky sami sbírat, pamatujte na základní pravidla. V první řadě je nutné najít takové místo, které není něčím kontaminované. Takže zapomeňte na místa u silnice nebo pole, které je chemicky ošetřováno. Kvůli chuti a lepší stravitelnosti je lepší sbírat mladé čerstvé listy, ty větší již nemusí být tak chutné. 

Divoké byliny – královna všech kopřiva, česnáček nebo bršlice. Kterou vyzkoušíte?

Královnou všech bylin je kopřiva, což každý zahrádkář dobře ví. Zbavit se kopřivy totiž není nic snadného. Proč ji tedy raději nevyužít pro něco dobrého? Mladou kopřivu si můžete přidat do jarního smoothie, připravit si čaj, část listů si můžete usušit na později. Ze starších rostlin pak můžete vytvořit hnojivo pro vaši zahrádku. Kopřiva stejně jako ostatní divoké bylinky obsahuje chlorofyl, který přirozeně posiluje organismus a funkce v těle. Je také bohatá na vitamín C, železo, posiluje nervy, mírní astma a odstraňuje z těla škodliviny.

Další typickou divokou bylinou je česnáček lékařský. Pokud jste letos nestihli úrodu medvědího česneku, tato bylinka jej spolehlivě nahradí. Po promnutí mezi prsty ucítíte silné česnekové aroma. Oproti medvědímu česneku roste ale hojně, na loukách, zahradách, v lesích. Teď na jaře sbírejte celou rostlinu. Funguje skvěle jako přírodní antibiotikum, má rovněž antiseptické a protirakovinné účinky. Nejčastěji se užívá na počátku onemocnění, během zánětu dásní nebo při potížích s močovým měchýřem. Můžete rostlinu užívat i preventivně, díky obsahu vitamínu C tak posílíte imunitu.

Velice známou bylinou je také bršlice kozí noha. Od pohledu ji jistě zná každý. Nejčastěji se používá při léčbě dny, protože dokáže rozpouštět kyselinu močovou, která se během onemocnění dnou usazuje v těle. Bršlice roste stejně jako předchozí bylinky celkem hojně a určitě ji nepřehlédnete. Obsahuje hodně železa, manganu nebo mědi, dále je zdrojem látek, které podporují tvorbu antikoagulantů (ty snižují srážlivost krve). Tato rostlina nemá moc výraznou chuť, proto ji můžete zakomponovat do jakéhokoliv pokrmu. Podpořte trávení jejím přidáním do ranního smoothie nebo využijte listy do polévky. Divoké bylinky můžete také všechny promíchat, naložit do oleje a mít tak chutné pesto kdykoliv během roku se zachováním všech cenných látek, které bylinky nabízejí.

Microgreens aneb zdraví a krása na talíři

Kdy jindy začít s microgreens než právě teď na jaře? Pokud se vám nedaří dostat do jídelníčku dětí nebo partnera více čerstvé zeleniny, klíčky a microgreens jsou to pravé. Obsahují spoustu vitamínů, minerálů a aktivních enzymů v jedné malé porci. Stačí jimi jen posypat obložené pečivo, přidat je do pomazánek, skvěle chutnají i v salátech, na těstovinách nebo i na steaku. Taková hrstka zeleniny jistě nikoho neurazí, zvládne ji do sebe dostat každý, a navíc krásně vypadá. Tyto malé rostlinky obsahují hodně draslíku, železa, zinku nebo hořčíku, taky spoustu antioxidantů, mnohem více než dospělé rostliny. A jaký je rozdíl mezi klíčky a microgreens? Když se namočené semínko probudí k životu, nejprve vyrazí klíček, který už můžete konzumovat. V případě microgreens necháte rostlinku růst, včetně lístků a čekáte na konzumaci o něco déle. Chuť je u nich trochu výraznější a sklizeň také bude o něco větší než v případě klíčků.

Pěstovat microgreens může ale opravdu každý. Stačí mít misku s kvalitním substrátem a semínka. Nejlepší doba pro domácí sklizeň je od dubna do září, kvůli světlu. Proto začněte už teď. Hotové microgreens vždy ustřihněte na vrchní části rostlinky těsně nad substrátem a poté je skladujte v ledničce. Vydrží takto několik dnů.

A co když vám rostlinky zbydou a máte jich hodně? Nebo jsou povadlé a přerostlé? I na to existuje jednoduché řešení. V takovou chvíli se microgreens hodí do pesta, na které budete potřebovat olej, ořechy či semínka a třeba parmazán. Vše rozmixujte a máte hotovo. Nepoužívejte pouze zbytky obsahující plíseň.

Zdroje: www.vitalia.cz, www.vegmania.cz

Autor: Veronika Matoušová

Slunečnicová semínka: Jaké výhody tělu přinášejí a proč si zaslouží místo ve vašem jídelníčku
Ženy jsou k poruchám funkce štítné žlázy náchylnější. Zvlášť v období hormonálních výkyvů

Další články