Použití éterických olejů - domácí aromaterapie
Síla v každé kapce, tak by se dal definovat hlavní význam přírodních éterických olejů, které se získávají z rostlin. V aromaterapii se užívají pro svou schopnost ovlivňovat tělesné funkce, ale také psychiku a emoce. Jaké jsou hlavní způsoby použití?
Éterické oleje jsou látky koncentrované, každá lahvička obsahuje účinné látky z několika set až tisíce kilogramů rostlin. Vhodně zvolenými éterickými oleji docílíme úlevy při řadě zdravotních obtíží, posílíme obranyschopnost organismu a preventivně zamezíme vzniku některých onemocnění.
Uchovávání éterických olejů
Kvalitu éterických olejíčků nejlépe uchováme v tmavém skle, u vysoce citlivých výrobků je ideální volbou tmavě fialové sklo, která nabízí unikátní kombinaci ochrany před průnikem viditelného spektra světla a prostupnosti pro UV, fialového a infračerveného záření. Právě toto uchovávání prodlužuje životnost éterických olejů a zvyšuje jejich léčivé účinky.
Použití kvalitních éterických olejů v aromaterapii
Éterické oleje nejsou určeny k vnitřnímu užití, ale existuje řada způsobů, jak tělu a mysli dopřát blahodárné účinky. Použití éterických olejů je podmíněno pečlivým ředěním v nosném rostlinném oleji (olivový, slunečnicový, meruňkový, mandlový apod.), případně v jiném tuku, alkoholu, octu, medu či tučném mléce.
Mohlo by vás zajímat - Aromaterapie v těhotenství a při porodu
Masáž s éterickými oleji
Voňavý olej pečlivě naředíme v základním rostlinném oleji a pomocí něj masírujeme postižená místa nebo celé části těla. U dětí do 6 let by koncentrace neměla přesáhnout 0,5 %, do 12 let 1,5 %, u dospělých 2 - 3 %.
Teplé a studené obklady
U obkladů si vytvoříme voňavou vodu smícháním 5 kapek éterického oleje se lžící neutrálního oleje a teplé či studené vody. V ní pak obklad namáčíme a přikládáme na postižené místo.
Koupele s éterickým olejem
Koupel si dopřáváme 20 - 30 minut, stačí 5 - 10 kapek kvalitního éterického oleje smíchat se lžící neutrálního oleje a přimíchat do horké vody.
Éterické oleje a inhalace
Připravíme si misku s teplou vodou, kápneme 1 - 2 kapky éterického oleje a máme hotovo. Nyní již stačí jen přetáhnout přes hlavu ručník a 5 minut vdechovat. Rychlejší variantou je nakapání 1 - 2 kapek na kapesník a vdechovat přímo.
Rozptyl olejů do ovzduší
Rozptyl do ovzduší můžeme provádět pomocí rozprašovače, zvlhčovače vzduchu, aromalampy či difuzéru. Případně nám postačí miska s teplou vodou na topení. Používáme asi 5 kapek éterického oleje.
Éterické oleje určené ke kloktání
2 - 3 kapky oleje nakapeme do sklenice s teplou vodou, směs promícháme a kloktáme. Nikdy nepolykáme!
Čistá pokožka pomocí éterických olejíčků
Některé oleje slouží také k čištění pokožky. Stačí nakapat 3 - 5 kapek do mističky s teplou vodou, v ní namáčet žínku a potírat potřebné místo.
Foto: Pixabay.com
Autor: Michaela Chylková