Pampeliškový med - je stejně zdravý a prospěšný jako med včelí?
Pampelišky jsou bezpochyby nedoceněné rostliny považované často jen za obtížný plevel, jejich zlaté květy však prozáří zelenou svěžest jarního trávníku jako žádné jiné. Na jaře jsou navíc listy pampelišky bohatou zásobárnou minerálů, vitamínů a stopových prvků.
Pampeliškový kořen se využívá při pálení žáhy, očistě jater, nechutenství, zácpě či ekzémech, samotné květy se pak hojně využívají k přípravě produktu, kterému se říká pampeliškový med. Je řidší než med včelí, stejně jako tomu včelímu se však i pampeliškovému medu, který vlastně ani medem není, často připisují až zázračné účinky. Jak je to s pampeliškovým medem doopravdy?
Pampeliška - opomíjený jarní plevel, který dokáže posílit i ozdravit organismus
Pampeliška odbourává žaludeční potíže, snižuje cholesterol, odstraňuje z těla různé toxiny. Dokáže také snížit krevní tlak, posílit metabolismus, rozproudit a vyčistit krev, doporučuje se také proti močovým kamenům. Zlepšuje trávení, pomáhá při kožních problémech, cukrovce, potížemi se slezinou i při projevech únavy. Obsahuje poměrně vysoké množství vitamínu C, draslík a mangan.
Z pampelišek si můžeme připravit lahodný čaj, skvělý jarní salát, pampeliškovou polévku i tzv. pampeliškový med, který je však ve skutečnosti spíše sirupem. Na názvu tolik nezáleží, je však dobré říci si něco o jeho přípravě, která nám může pomoci i s utvořením si vlastního názoru na zdravotní účinky tohoto pampeliškového medu. Jak jsme už zmínili, k jeho výrobě se používají pampeliškové květy.
Pampeliškový med - nešetrný způsob přípravy v něm mnoho přínosných účinků nezanechá
Pampeliškový med není včelí produkt, a i když má krásně zlatavou barvu, příjemně voní i dobře chutná, po zdravotní stránce se může jen těžko rovnat medu včelímu. Mnoho lidí nedá na včelí med dopustit kvůli tomu, že pomáhá při nachlazení, zejména při kašli. Jsou však šetrnější způsoby jak dostat všechen přínos pampelišek na lžičku, aniž bychom museli valnou většinu jejích vitamínů a zdravých látek předem zničit vařením. To je totiž základní kámen úrazu při přípravě pampeliškového medu – sirupu, spolu s velkým obsahem cukru.
Složení cukrů a příprava pampeliškového medu
Základní rozdíl mezi pravým včelím medem a tím pampeliškovým je ve složení cukrů. Včelí med se skládá z glukózy a fruktózy, zatímco hlavní cukernou složkou pampeliškového sirupu je sacharóza, tedy nejběžnější disacharid, řepný cukr, či chcete-li obyčejné stolní sladidlo. Ještě větší problém je však v samotné přípravě pampeliškového sirupu. Květy pampelišek se obvykle hodí do vody spolu s velkým množstvím cukru a nechají se vařit. Již teploty nad 50 stupňů Celsia však prokazatelně zničí všechny biologicky aktivní látky, pro které jsou pampelišky tolik zdravé a přínosné.
10 způsobů, jak využít léčivých účinků včelího medu
Pampeliškový med - sladidlo, jež má i svá rizika?
Při vyšších teplotách navíc přidaný řepný cukr karamelizuje a také se rozkládá, což dává vzniknout látce zvané hydroxymetylfurfural (HMF), jež je částečně toxická, protože má karcinogenní účinky. Karcinogenní HMF však vzniká i při zahřívání pravého včelího medu, výrobce se tak obvykle snaží udržet jej v tekutém stavu. Je stanoven maximální limit HMF, a to je 20 mg na jeden kilogram medu.
Jak jinak získat cenné látky z pampelišek?
Pampeliškový sirup může být skutečně zdravější a pro tělo daleko přínosnější, když květy pampelišek s řepným cukrem nebudeme přímo vařit, ale necháme je pouze vylouhovat v převařené vodě. Pampeliškový sirup však není jediný způsob, jak využít zdravých účinků této bylinky. Jedlá je celá rostlina a jaro je pochopitelně nejvhodnější dobou pro přípravu léčebných a zdravých pampeliškových pokrmů, i když v menší míře pampeliška kvete téměř po celý rok. Nejčastěji konzumujeme jemné listy, jsou skvělé pro přípravu prvních jarních salátů či tepelně upravených špenátů. Chutná jsou i pampelišková poupata. V bylinkářství se používá kořen pampelišky, který je vhodnou součástí léčby pro diabetiky a má své uplatnění i při redukční dietě.
Recepty na pampeliškový med - zkuste klasický, ale třeba i s pomerančem
Zdroj: Budejovice.rozhlas.cz, Vitalia.cz, Wikipedie.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová