zdroj: Shutterstock.com
Opalování

Následky opalování: Jak podomácku ulevit sluníčkem namáhané pokožce?

Michaela Chylková
31.08.2020

Pleť a pokožka celého těla je v létě nadmíru namáhaná především sluncem, ale také chlorovanou vodou. Díky častému slunění ztrácí pleť na své přirozené elasticitě a předčasně stárne. Proto ji zejména po tomto ročním období dopřejme důkladnou hydrataci a ozdravnou kúru, ideálně bez zbytečné chemie.

Co potřebuje vaše pleť po opalování? Navrátit rovnováhu! 

Každá pokožka reaguje na pobyt na sluníčku jinak, záleží samozřejmě na našem fototypu. Ale u pleti  musíme brát na zřetel, zda máme kůži suchou, mastnou či citlivou. Suchá pleť bývá po létě velmi dehydratovaná, vysušená a objevují se i odlupující se šupinky. Naopak mastná pleť je horkem dost zatěžována, ucpávají se jí póry a tvoří pupínky přecházející až v zánětlivé akné. Citlivá pleť může jevit známky podráždění a alergických reakcí. Jedno však mají společné - každá pleť potřebuje maximálně rozmazlit, dopřejme jí dostatek hydratace, výživy a péče. 

Suchý typ pleti ocení regenerační kosmetiku s vyšším obsahem retinolu (derivát vitamínu A), který brání vytváření rohové vrstvy a zrychluje metabolismus. U mastné pleti radji volíme hydratační kosmetiku s obsahem vitamínu C nebo lehkých AHA kyselin. V zásadě však platí, že při výběru vhodných přípravků pro péči o pleť po létě nesáhneme vedle, když se zaměříme v obsahu na kyselinu hyaluronovou, koenzym Q10 a vitamín E. 

Na podrážděnou a sluncem namáhanou pokožku platí med, okurka i tvaroh

Jak přírodní cestou proti spáleninám? Sáhněte po medu, okurce, jahodách, zeleném čaji, tvarohu a jogurtu. 

Med

O medu a jeho zázračných účincích věděli už ve starém Egyptě, na spáleniny účinkuje velmi rychle a má i protibolestivé účinky. V kombinaci se studeným mlékem (med vymícháme s mlékem do hladké konzistence) navíc pokožku příjemně ochladí a zmírní pnutí.

Okurka 

Dalším skvělým pomocníkem je okurka. Tato zelenina má především chladivý efekt, ale také obsahuje hořčík a draslík, dva minerály prospěšné kůži. A jak okurku na spálenou pokožku použít? Přiložte na sluncem podrážděná místa plátky čerstvé okurky nebo oloupanou okurku nastrouhejte a použijte ji jako obklad, skvěle funguje i v kombinaci s bílým jogurtem. Když není po ruce okurka, stejnou službu splní brambory.

Okurky pro zpestření letního jídelníčku 

Jahody a zelený čaj 

Co mají společného tyto dvě zdánlivě odlišné plodiny? Je to tanin, látka, která dokáže zmírnit pálení a má hojivé účinky. Jahody stačí rozmačkat a přiložit na postižená místa, po pár minutách působení místo omyjeme čistou a chladnou vodou. Zelený čaj uvaříme, důkladně vychladíme a obklady přikládáme na spálená místa. 

Tvaroh 

Tvaroh umí skvěle vytáhnout horkost, kůži zklidní a hydratuje. Působí hojivě i na ošklivé a vystouplé spáleniny.

Pokožka je zklidněná, ale lze si zlatavé opálení prodloužit?  

Opálení samozřejmě časem vybledne, protože se postupně obnovují svrchní vrstvy kůže, ovšem správná péče opravdu dokáže opálení prodloužit. Nejdůležitější je pečlivá hydratace a vynechání obrušujicích sprchových gelů a peelingů, mycích houbiček, žínek a kartáčů, jejich použitím bychom zbytečně pokožku drhli a vrchní vrstvy kůže obrušovali. Po opalování a v následné péči raději sáhneme po rostlinných olejíčcích, vhodná jsou přírodní másla a krémy. A pokud se nám po létě na obličeji objevily pigmentové skvrny ze sluníčka, tak právě teď je ten nejlepší čas sáhnout po korigujícím bělícím krému. 

Autor: Michaela Chylková

Objevte léčivou sílu lesních hub!
Zapomeňte na nanuky z krámu: Zdravou domácí zmrzlinu připravíte z pár surovin

Další články