Je možná transplantace mozku?
Medicína kráčí mílovými kroky kupředu a co bylo ještě před několika lety utopií, to je dnes již celkem běžnou záležitostí. Tou se pomalu stávají i některé druhy transplantací, dokonce i transplantace životně důležitých orgánů člověka. Velkou výzvou však pro vědce celého světa stále zůstává mozek, jako řídící orgán organismu, jeho funkce, význam, poškození a nakonec i jeho transplantace.
Poškození a regenerace mozku – využití kmenových buněk
Příroda obdařila lidský organismus úžasnými schopnostmi vlastní regenerace, mozek je však v jistém smyslu výjimkou. Odborníci v oblasti experimentální medicíny podávají toto vysvětlení: I mozek je sám o sobě schopen regenerace, nesmí však docházet k takovým změnám, aby byla ohrožena stabilita nervového systému, neboť ta je zároveň stabilitou celého organismu a jeho vlastností. Různá mozková poškození vedou k vážným onemocněním člověka, jeho přirozená regenerace je velice složitá. Současná regenerativní medicína se pokouší poškozené či odumřelé buňky mozkové tkáně nahradit nebo vyléčit pomocí kmenových buněk, které mohou určité chybějící části tkáně nahradit a zároveň vyprodukovat látky důležité pro obnovu celého organismu. Pokusy o transplantaci byly zatím neúspěšné. K překážkám patří časová náročnost zákroku a neschopnost přirozené regenerace nervových vláken mozku, která po přeříznutí samy nedorůstají, čímž by při zavedení implantátu cizí mozkové tkáně nedošlo k obnově nervového propojení.
Transplantace hlavy
Snazší a v současné době proveditelná se zdá být transplantace hlavy. To alespoň tvrdí např. italský vědec Sergio Canavera. Podle jeho názoru je již současná medicínská technologie na takové úrovni, že může případnou transplantaci provést. Klíčem k úspěchu, jak říká, je úspěšné napojení mozku k míše. Pokusy na zvířatech prý v této věci proběhly už v minulém století, u lidí však bylo propojení mozku s míchou donedávna nemožné. Nyní však již existuje způsob, jak operaci provést, tvrdí Canavera, a popisuje možný průběh takového zákroku – obě těla musí být při operaci na sále, musí být ochlazena a k oddělení obou hlav musí dojít rychle a ve stejném okamžiku. Chirurgové pak musí být schopni připojit hlavu k tělu během hodiny, aby zůstal zachován krevní oběh. Hovoří se také o umělém vyvolání srdeční zástavy během operace a složitém postupném připojování životně důležitých systémů, včetně míchy. Laik si může takovou věc jen těžko představit a musí propadat dojmu, že se tu hovoří nejspíš o nějakých pokusech na robotech. Medicína je však natolik nevyzpytatelné a rychle se rozvíjející odvětví vědy, že i když u ní můžeme o mnohém pochybovat, také v mnohé doufáme.
Budoucnost transplantací
Lékaři se stále mají co učit a co objevovat v oblasti transplantací, dokonce i robotické operace stále ještě mají své “mouchy.“ Velkým problémem také zůstává nedostatek dárců či orgánů ve stavu dostatečně kvalitním pro transplantaci, nebo omezení životnosti orgánu po transplantaci. A samotná transplantace mozku? Ta mimojiné zůstává oblíbeným tématem a inspirací pro sci-fi. Jako úsměvnou tečku na konec tak můžeme uvést např. slavnou českou komedii Pane, vy jste vdova, kde byla transplantace mozku hlavním bodem děje.
Foto: Sxc.hu
Autor: Veronika Tůmová