Kouzlo piva a jeho léčivé účinky
Zlatý mok, bez kterého si nikdo z nás neumí představit nedělní oběd vepřo-knedlo-zelo? Nebo co takový klasický fotbalový zápas a pohodlně usazené mužské obecenstvo... Ano myslím tím pivo.
Zlatavý alkoholický nápoj s příjemnou chmelovou hořkostí a výrazným řízem s námi proplouvá životem při většině radostech, ale i strastech. Pivo je kvašený slabě alkoholický nápoj, který se vyrábí z obilného sladu, chmele, vody, pomocí pivovarských kvasinek v pivovarech.
Češi jsou největšími konzumenti piva, ale také kvalitními výrobci tohoto známého nápoje. Prvním dokladem souvisejícím přímo s výrobou piva je nadační listina prvního českého krále Vratislava II. pro vyšehradskou kapitulu z roku 1088, ve které mimo ostatní dary a privilegia panovník přidělil kapitule desátek chmele na vaření piva. Hlavní vzestup výroby piva u nás nastal ve 12. století, kdy mohl vařit pivo na území státu kdokoliv. Vařily zejména ženy, které používaly pivo do omáček i polévek. Pro rozvoj pivovarství se přidělovala tzv. várečná práva, která byla po čase zrušena. Později vyzdvihly kvalitu piva sladovnické cechy.
Jaké látky pivo obsahuje
- alkohol
- voda
- sacharidy
- bílkoviny
- vitamíny - thiamin a riboflavin, kys.listová
- minerální látky - draslík, sodík, hořčík, vápník, fosfor, chloridy
- oxid uhličitý
Pivo je kvalitní nápoj vyvážený s lidským osmotickým tlakem krve. Tiší žízeň a je energeticky vydatný.
Nesmíme však opomenout, že kvalita piva je blahodárná pro naše tělo, pokud není konzumace příliš častá, kdy se obsažený alkohol následně podílí na destruktivních změnách našeho zdraví. Přiměřená konzumace přispívá k prevenci Alzheimerovy choroby, podporuje imunitní systém a zažívání. Chmel je známý jako účinná látka proti vzniku nádorových onemocnění.
V pivu se nachází určité množství flavonoidů, které mají antioxidační a léčebné účinky a jejich obsah se dá zvýšit delší extrakcí sladu nebo přidáním výtažku bylin i ovoce. Pomocí karamelu nebo pražením sladu se antioxidace nezvyšuje.
Alkohol v pivu
Obsah alkoholu je mezi 0,5- 10%, přičemž česká piva obsahují až 5%. Samozřejmě víme, že větší množství alkoholu je lidskému tělu škodlivé. Náš organismus dokáže odbourat alkohol individuálně, a to dle faktorů ovlivňujících odbourávání. Mezi ně patří hmotnost, pohlaví, zdravotní stav, ale samozřejmě také stupeň únavy i věk. Na tomto procesu se podílí enzym ADH - alkoholdehydrogenáza. Podle koncentrace alkoholu se piva dělí na:
- výčepní do 10% hm - 3 % alkoholu
- ležáky 11-12,5% hm - 3,5 - 4 % alkoholu
- speciální nad 12,5% hm - 4 - 5 % alkoholu
Jelikož je pivo velice vyhledávaným nápojem, existuje již řadu let nealkoholické pivo-pito, které ocení samozřejmě řidiči nebo těhotné ženy.
Pivní kosmetika a lázně
Kvalitou svého složení se dá pivo využít i jinak než jako nápoj, a to jako pivní kosmetika. Zlatavý lahodný mok díky všem přírodním zdravým látkám, jako jsou vitamín B, minerální látky, stopové prvky, regeneruje, hydratuje, čistí a zvláčňuje lidskou pokožku. Zahrnuje výrobky od balzámů po holení přes sprchové gely až po krémy, oleje, balzámy i koupelové přísady.
Pivní lázně patří v dnešní době k nejvyhledávanějším relaxačním a ozdravným procedurám. Jejich prospěšnost lidskému zdraví neocení pouze milovníci piva. Jedná se o kombinaci lázeňských procedur s koupelí v zlatavém moku, která navodí příjemný relaxační a regenerační účinek pro tělo i pro duši.
Pivo je tedy velice dobrým přítelem mužům i ženám, samozřejmě pokud znají správnou míru.
Znáte léčebné účinky piva?
Autor: Olga Jastrabová