Alkohol v těhotenství
Alkohol je droga, která dokáže napáchat mnoho škod a jíž se mnohdy velmi špatně odvyká. Často slýcháme, že si za alkoholismus každý může sám; ve své podstatě je to jistě pravda, ale existují i případy, kdy tomu tak není.
Opilý novorozenec?
Mezi tyto výjimky patří třeba i to, když pije alkohol těhotná žena. Nutí tak vlastně svoje dosud nenarozené dítě, aby pilo alkohol zároveň s ní, a aby se takto opíjelo.
Lékaři jsou v těchto případech mnohdy bezradní, protože těhotné ženy jejich rady o škodlivosti alkoholu většinou neposlouchají. Existuje totiž spousta žen, které pijí alkohol téměř po celou dobu těhotenství.
Veřejnost vždycky pobouří, když se matce narodí dítě, které je „opilé“, což svědčí o tom, že jeho matka před porodem sama pila alkohol. Ale ve skutečnosti je všechno ještě mnohem horší, protože mnoho těhotných žen takto alkoholem opíjí svoje nenarozené děti po celých devět měsíců těhotenství. Děti se pak rodí s takzvaným fetálním alkoholovým syndromem.
Fetální alkoholový syndrom
Fetální alkoholový syndrom je soubor postižení dítěte, které se může narodit matce, která popíjela alkohol během těhotenství. Etylalkohol je prokázaný teratogen, který nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu – a to po celou dobu těhotenství. Syndrom popsali jako samostatnou klinickou jednotku Američané Jones a Smith roku 1973.
Většina případů fetálního alkoholického syndromu vzniká u matek, které pijí častěji větší množství alkoholických nápojů. Nedobře ovšem působí i jednorázový příjem většího množství alkoholu (při různých oslavách nebo na večírcích). Neexistuje žádná všeobecně uznávaná "bezpečná dávka alkoholu" v těhotenství – proto je nejlepším a jediným doporučením pro všechny těhotné ženy nepít alkohol vůbec. Vůči svému nenarozenému dítěti mají matky v tomto směru obrovskou zodpovědnost.
Jak alkohol působí na nenarozené dítě?
Novorozenci s touto diagnózou jsou většinou těžce postižení. Výzkum prokázal, že poškození zasahuje různé části mozku podle toho, v jaké fázi vývoje se dítě nacházelo, když si jeho matka dopřávala alkohol. V prvních měsících těhotenství je to vůbec nejhorší, protože alkohol může mozek dítěte úplně zdeformovat. V posledních měsících těhotenství pak může alkohol u dosud nenarozeného dítěte nastartovat nervové poruchy nebo třeba způsobit neschopnost dítěte naučit se číst a počítat či ovládat své sexuální chování.
Je potřeba, aby si každá budoucí maminka uvědomila, že každá sklenička alkoholu, byť by to byl třeba jen symbolický přípitek, může vyvolat u dítěte nenávratné poškození.
Autor: Jitka Suchánková