S létem začíná i sezóna obtížného hmyzu
Léto už klepe na dveře a všichni netrpělivě čekáme na vytouženou dovolenou. Měli bychom však být připraveni i na určitá úskalí, která nás mohou při toulkách přírodou potkat. Jedním z nich jsou i každoroční nálety komárů a dalšího obtížného hmyzu.
Komáři a všudypřítomný hmyz nám za letního teplého počasí často velmi znepříjemní pobyt venku. Někdy nás odradí od pořádání táboráku, jindy nás zase vyženou od vody. Proč vlastně máme důvod se štípnutí hmyzu obávat?
Riziko alergické reakce
Včelí „jed“ není nebezpečný, pokud nevyvolá alergickou reakci, bolest ale přichází okamžitě a trvá 3 až 6 hodin. Následný otok, zanícení a svědění obvykle zmizí po několika dnech. U alergických jedinců ale může nastat alergická reakce, jejíž důsledky mohou být někdy dramatické.
Jedná se o tzv. anafylaktickou reakci. Včasné rozpoznání anafylaktické reakce je rozhodující pro další prognózu pacienta. Může se projevovat individuální kombinací příznaků v různé intenzitě:
- kožní příznaky
- náhlá nevolnost
- usilovné dýchání
- tíha na hrudi
- bolesti břicha
Jedním z nejčastějších původců této reakce může být např. vosí „jed“, který způsobuje zarudnutí, bolest a svědění, a pro alergiky může být velmi nebezpečný. Naproti tomu komáří kousnutí je spíše protivné než nebezpečné, protože bolí a dráždí kůži. Krev nám však mohou „pít“ pouze samičky, samci se živí rostlinnými šťávami.
V některých geografických lokalitách jsou komáři zároveň nebezpečnými přenašeči virových, bakteriálních a parazitárních infekcí lidí i zvířat. Jsou to zejména malárie, různé encefalitidy a horečky pojmenované podle lokality zjištěného výskytu.
Nebezpečí infekce
Na štípance jsou nejvíce citlivé zejména děti. Zabránit tomu, aby si děti škrábaly místo bodnutí, je velmi důležité, pouze tak můžeme odvrátit případný vznik zánětu. Při rozškrábání podrážděné kůže může dojít k přenosu nečistot do rány. Tím nastanou ideální podmínky pro přenos infekce do zasažené kůže.
První pomoc
Pokud nás poštípe obtížný hmyz, je dobré znát postup „první pomoci". Po bodnutí je nutné postižené místo co nejrychleji ošetřit. Na kůži můžeme nanést gely, které obsahují látky blokující účinek histaminu (zásaditá látka, která se uvolňuje při alergických reakcích). Účinné látky zajišťují úlevu od svědění způsobeného hmyzím štípnutím a působí příjemným chladivým efektem na povrch pokožky. Díky tomu nemáme nutkání škrábat si postižené místo, což ocení především naši nejmenší.
Zeptejte se odborníka
Chcete se dozvědět více o nebezpečí bodavého hmyzu, možných alergických reakcích a riziku infekce? Ptejte se lékařky Andrey Kubátové z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Své otázky na paní doktorku posílejte na e-mail info@zdrave.cz s předmětem "hmyz". Odpovědi budou zveřejněny zde, na portálu Zdravě.cz.
Autor: Zdravě.cz