zdroj: pixabay.com
Alergie

Ručníky a lůžkoviny - víte, jak často je prát?

Veronika Tůmová
30.05.2017

Všichni používáme ve svých domácnostech textilie, tedy kromě našeho osobního prádla a oblečení také ložní prádlo, deky, kuchyňské utěrky, ručníky apod. Jak dokonalou líhní jsou tyto tkaniny pro roztoče a zdraví škodlivé mikroorganismy, však někteří z nás vůbec netuší. Patříte k nim i vy?

Na všech těchto textiliích, se kterými přicházíme denně do styku, denně je používáme a denně se do nich utíráme, zanecháváme stopy našeho potu, kožního mazu a dalších tělesných nečistot. To platí zejména o ložním prádle, osuškách a ručnících. Měníte a perete je správným způsobem a dostatečně často? A co teprve kuchyňské utěrky?

Povlečení, prostěradla, přikrývky a polštáře

Ložní prádlo je dobré měnit každé dva týdny, v případě nemoci a tím zvýšeného pocení pak samozřejmě i častěji. Zbytky potu, odumřelé kožní buňky, prach a vlasy, to všechno je dokonalým prostředím pro množení roztočů a bakterií. Pereme na 60 až 90 stupňů Celsia. Nezapomínejte ani na čistotu přikrývek a polštářů, které bychom měli nechat vyprat, nejlépe v čistírně, a to nejlépe každých šest měsíců.

Jak prát ručníky a osušky?

Ručníky a osušky pereme obvykle alespoň jednou týdně. V teplém a vlhkém prostředí se mikroorganismy množí ještě rychleji, proto pravidelné praní koupelnových textilií nepodceňujme. Ručníky a osušky pereme minimálně na 60 stupňů a pověsíme je tak, aby rychle a dobře vyschly.

Praní kuchyňských utěrek

O kuchyňských utěrkách se s oblibou píše, že se v nich běžně udržuje několikanásobně vyšší procento bakterií než například na záchodovém prkénku. Utěrkou přitom běžně utíráme stůl, pracovní desku v kuchyni, sporák, sáhneme po ní, když potřebujeme rychle setřít rozlitou limonádu, otřeme do ní ruce dítěte. Utěrky bychom měli často měnit a prát po dvou až po třech dnech. K udržení maximální hygieny bychom také neměli používat jednu utěrku k mnoha účelům, ale ideálně mít jednu utěrku na utírání rukou během vaření, jednu na nádobí a jednu na otírání kuchyňských ploch.

Máte doma alergika? Perte častěji!

Trpíte-li vy nebo někdo ve vaší domácnosti alergiemi, je nutné brát zřetel na tuto skutečnost a prát co nejčastěji. Především pak jde-li o alergii na prach nebo přímo na malé organismy typu roztočů. Ty se živí právě zbytky, které se přirozeným způsobem odlupují z lidské pokožky. K příznakům alergie na roztoče patří přetrvávající rýma, kýchání a svědění. Roztoči hynou při velmi nízkých nebo naopak velmi vysokých teplotách. Praní na vyšší teploty bude v tomto případě žádoucí. Nezapomínejme však, že roztoči žijí v hojném množství také v kobercích, v koupelnových předložkách, závěsech a dokonce i v plyšových hračkách. Věnujte proto čas také jejich pravidelné údržbě.

10 tipů, jak se bránit roztočům a plísním v domácnosti

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Vavřín (bobkový list) - okrasný keř i léčitel
Kontaktní rodičovství - výchova dětí s respektem a porozuměním

Další články