Potravinová alergie
Se změnou našich stravovacích zvyklostí se setkáváme s exotičtějšími potravinami a následným nárůstem výskytu a rozšiřování spektra potravinových alergií. V posledních letech narůstá počet lidí postižených potravinovou alergií a navíc se objevují i nové alergeny.
Mnoho reakcí na potraviny není vyvoláno pravou alergickou reakcí. V těchto případech jde o pseudoalergii (reakce pouze jako alergie vypadá – vyrážky, otoky, zvracení, nevolnost, průjmy). Pravá potravinová alergie může přijít krátce po požití určitého jídla nebo i s časovým odstupem několika hodin. Příznaky jsou velice pestré.
Častější než reakce zažívacího traktu:
- bolesti břicha
- průjem
- zvracení
jsou kožní reakce:
- otoky
- ekzémy
- svědění
- kopřivka
Mohou reagovat i dýchací cesty:
- rýma
- astma
Nejdramatičtější průběh má celková šoková anafylaktická reakce, která může ohrozit život. Pokud se objeví potíže ihned po pozření potraviny, pak je diagnóza poměrně snadná. Objeví-li se potíže až za několik hodin, je poměrně obtížné prokázat spojení s konkrétní potravinou.
Příčina alergie
Alergie je vlastně porucha imunity, kdy normálně neškodné látky fungují negativně a to jako alergeny a jsou napadány imunologickou obranou organismu. Vlastní alergická reakce spočívá v tom, že imunitní systém reaguje tvorbou protilátek.
Začínající reakce může vypadat tak, že se začnete dusit, otečete a slzí vám oči. Kritický stav je, pokud se uzavře dýchací trubice. Pak může dojít snadno i k udušení. Proto nepodceňujte rady lékaře a nové potraviny do jídelníčku přidávejte postupně tak, abyste případně věděli, na kterou z nich právě proděláváte bouřlivou reakci.
Úplná a podrobná anamnéza je důležitá při pátrání po potravinách, které vyžadují specifické testování. Ze strany pacienta je důležité zaznamenávání souvislostí mezi konzumací potravin a vznikem příznaků.
Vyšetření na přítomnost potravinové alergie se provádí pomocí potravinově specifických protilátek. Pokud máte jakýkoli pocit nejistoty nebo alergika v rodině, objednejte se na alergologii. Alergie jsou bohužel dědičné.
Největší potravinové alergeny
- celer
- rajčata
- mušle
- ořechy (arašídy, vlašské ořechy)
- mléko
- lupina
- vejce
- sója
- sezamové semínko
- ryby
- obiloviny obsahující gluten
- měkkýši
- angrešt
- jahody
- jablka
- mák
- mouka
- sýry
- citrusové plody
Autor: Milena Mocková