Alergie na hmyzí bodnutí
Všechny děti znají pohádkovou postavičku včelku Máju. Netuší však, jak moc se liší realita od kreslené pohádky. Buďte proto ve střehu a bližším pokusům svého dítěte o osobní seznámení s vosou či včelou raději včas zamezte.
V jarním a letním období se vynořují mouchy, komáři a jiný hmyz, ale i nebezpečné bodavé včely, vosy a sršni. Je přitom třeba rozlišovat mezi přirozenou agresí a obrannou reakcí. Například včely a čmeláci na člověka útočí pouze tehdy, pokud se cítí být v ohrožení. Co ale udělat, když dojde na bodnutí?
Jak postupovat při bodnutí
Ze všeho nejdříve se snažte dítě uklidnit, zvláště pokud bodnutí zažívá poprvé. Žihadlo se pokuste vytáhnout tak, že jej ze strany vyškrábnete nehtem a poté zkusíte jed v rance jemně vymáčknout. Postižené místo ochlaďte a použijte buď dostupný speciální gel, nebo klasický babský recept – plátek cibule, citronu nebo místo potřete octem.
V případě že dojde k bodnutí do úst, hrozí nebezpečí otoku, který by mohl uzavřít dýchací cesty. Ústa zchlaďte cucáním ledu nebo zmrzlinou. Na nic dalšího nečekejte a okamžitě se s dítětem vydejte k lékaři.
Alergická reakce
Jde o velmi nebezpečnou situaci, která může postiženého dokonce ohrozit na životě. Dle statistik se objevuje 1-3 % případů, přičemž se obvykle jedná o alergii na žihadla včel, vos a sršňů. Rozlišují se dva typy – alergická reakce místní a celková.
Alergická reakce místní se projevuje jako bolestivý otok se zrudnutím, který může přetrvávat i několik dní. Co dělat pokud taková reakce nastane? Nejprve místo ochlaďte nebo zaledujte a podejte antihistaminika. Pokud pupínek doprovázený zarudnutím během několika hodin zmizí, jde o přirozenou reakci na hmyzí jed, nikoli o alergii.
Celková alergická reakce bývá doprovázena postupně kožními příznaky, zrychleným tepem, poklesem tlaku, nevolností a dušností. Projevuje se velice brzy po bodnutí. Obvykle do čtvrt hodiny. Postiženému je nutné podat adrenalin, inhalační lék a vyhledat odbornou pomoc. V těžkých případech může přijít dokonce i šok. Léčba vyžaduje hospitalizaci, kdy jsou formou infuze podávány léky.
Pokud víte, že je vaše dítě alergické na včelí, vosí nebo sršní bodnutí, měli byste o tom informovat veškeré lidi, které budou mít nad dítětem dozor (prarodiče, učitele ve školce a škole, vedoucí na táboře). Dávejte pozor při konzumaci sladkých potravin a limonád ve volné přírodě, vyhněte se pestrobarevnému oblečení, nadměrně se nevoňte a vyhýbejte se oblastem s úly.
V případě, že se k vám hmyz blíží, zůstaňte v klidu a v žádném případě nemáchejte divoce rukama na všechny strany. Zachovejte klid a rozvahu.
Autor: Milena Mocková