Akné v dospělosti - příčiny a způsob léčby
Málokdo z nás neví, jak dokáže akné znepříjemnit život, navíc se vždy objeví v tu nejnevhodnější dobu. Nejde přitom zdaleka jen o kožní problém dospívajících lidí, často se objeví i ve vyšším věku a i v dospělosti dokáže pěkně potrápit. Akné je často projevem stresu a hormonálních změn. Může se objevit na obličeji, na zádech, na hrudníku, na šíji či jiných částech těla, zbavit se ho není tak úplně jednoduché. Vyvolat akné může navíc i nesprávné a nešetrné čištění pleti, o kterém si často myslíme, že nás tohoto problému zbaví.
Důvody výskytu akné v dospělosti
Akné v dospělosti je často projevem nerovnováhy mužských a ženských hormonů v těle, přesněji převahou mužských hormonů - androgenů. Ty řídí látkovou výměnu ve vrstvách kůže a jejich přebytek způsobí zvýšenou produkci kožního mazu způsobující ucpávání pórů. Tím vznikají nám známé nevzhledné černé tečky - komedony, pupínky s bílou špičkou a také bolestivé vřídky. Celkový stav pleti v dospělosti také výrazně zhoršuje konzumace alkoholu, kofeinu a kouření.
Léčba akné v dospělosti
Vlivem nerovnováhy hormonů v důsledku stresu (nebo např. menstruace) může dojít k jednorázovému výsevu akné. Dalším důvodem je špatná hygiena či nesprávné hloubkové čištění pleti. Pokud se stav pleti ani po použití k tomu určených přípravků nelepší, je vhodné navštívit dermatologa a přistoupit k ošetření pleti pomocí speciálních léčebných procedur. V nejtěžších případech se přistupuje k metodám typu laserového ošetření, chemického peelingu či podání antibiotik. Pro dovršení úspěšné léčby je vhodné poradit se s odborníkem o použití vhodné a kvalitní kosmetiky typu gelu či séra bez olejových přísad.
Jak předejít výskytu akné?
Prevencí výskytu akné je svědomité dodržování zásad správné životosprávy, omezení tuků, cukrů, dráždivých směsí koření a stabilizátorů. Dále omezení pití alkoholu a kouření, pravidelná a pečlivá hygiena a vyhýbání se stresovým situacím. Vyhýbejte se nutkání zbavovat se akné pomocí vymačkávání, které může vyústit až v problematický a dlouhodobý zánět.
Rozhodně nečistěte pleť pomocí přípravků s obsahem alkoholu, jako je např. líh. Ten způsobuje vysoušení, čímž okamžitě spouští proces další produkce kožního mazu.
V případě přetrvávajících potíží neváhejte a navštivte nejbližší dermatologickou poradnu či kožního lékaře.
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová