zdroj: pixabay.com
Akné

Akné, nebo vřed? Karbunkl to je!

Jitka Suchánková
30.10.2014

Karbunkl carbunculos je velmi nepříjemné hnisavé onemocnění kůže. Vzniká splynutím minimálně dvou furunklů. Karbunkl je nebezpečnější, protože je větší, navíc může pronikat i do hlubších struktur kůže. Je to bolestivé zánětlivé onemocnění, projevuje se zarudnutím, otokem a někdy i teplotou.

Karbunkl vzniká splynutím furunklů, což je taktéž hnisavé onemocnění kůže, kdy zhnisá celý vlasový váček, ze kterého normálně vyrůstá vlas nebo chlup, a zhnisá i jeho okolí. Bakterie, které normálně žijí na povrchu kůže, se dostanou do tohoto vlasového váčku a množí se tam. Postupně dochází k umrtvení celého váčku, případně i okolí.

Jak se karbunkl projevuje

Zánětlivé místo se stále zvětšuje, je více zarudlé, tvrdé, teplé a velmi bolestivé. Je plné hnisu, který nejde lehce vymáčknout. Pokud sám nepraskne a hnis nevyteče, je potřeba karbunkl chirurgicky naříznout. Po vyprázdnění hnisu je třeba místo dobře dezinfikovat, udržovat v čistotě a krýt sterilní gázou. V některých případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař po otevření zánětlivého karbunklu většinou nasadí antibiotika. V těžších případech je nezbytná hospitalizace.

Kde se karbunkl vyskytuje

Karbunkl se nejčastěji vyskytuje na zádech, na šíji a na krku, ale není neobvyklý ani na jiných místech těla. Trpí na něj muži i ženy, ale z posledních statistik vyplývá, že ženy jsou více ohroženy. Vysloveně nebezpečný a život ohrožující je karbunkl, pokud se vyskytne na rtu. Tady je vždy nutno vyhledat co nejdříve lékaře! Může se stát, že se u jedince vyskytne karbunklů naráz více, pak mluvíme o onemocnění zvaném karbunkulóza.

Jak předcházet karbunklům

Obecně se jako prevence doporučuje správná hygiena a příjemné bavlněné prádlo a oděv. Ke vzniku karbunklu přispívá oslabení organismu ve všech formách, zejména u lidí s cukrovkou, nádorovým onemocněním, u pacientů léčených kortikoidy apod.

Ze statistiky vyplývají zajímavé skutečnosti

  • počet úmrtí pacientů s diagnózou karbunkl v roce 2011 byl 15 žen a 5 mužů
  • průměr nemocných podle pohlaví: 37 % muži, 63 % ženy

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Strabismus neboli šilhání - příznaky a možná léčba
Jak překonat angínu bez antibiotik?

Další články

Pásový opar - návrat viru, který může za plané neštovice
Pásový opar

Pásový opar - návrat viru, který může za plané neštovice

16.10.2014

Pásový opar je velmi nepříjemné a bolestivé virové kožní onemocnění, původcem je herpetický vir "varicella zoster“. Tento virus způsobuje také plané neštovice, které svého času pot ...