Stomatitida - afty
Herpetická stomatitida (herpetický zánět ústní sliznice), gingivostomatitida (zánět dásní a ústní sliznice) a retní opar (herpes labialis) jsou onemocnění, která mají stejného původce. Tím je herpes virus – virus oparu (HSV).
Herpetická stomatitida je typické onemocnění raného dětského věku, u starších dětí a dospělých se s ním setkáváme vzácně. Je vysoce nakažlivé. Přenáší se kapénkovou infekcí, kontaktní infekcí, jídelními příbory a dalšími infikovanými předměty (například hračky). Nebezpečné je zejména v prvním trimestru těhotenství.
Projevy aft počínají řezavým a pálivým pocitem, někdy i necitlivostí v místě budoucích vřídků. Během jednoho dne se vyvinou malé vřídky, většinou na rtu nebo tváři, někdy na patře a jazyku.
Běžné afty nepřesahují velikost 0,5 cm v průměru. Zahojí se bez jizvy během deseti dnů. Ačkoliv nejsou nijak závažným onemocněním, způsobují velikou bolet a téměř znemožňují mluvení a příjem potravy. Velké afty někdy nemizí celé týdny a často po nich zůstávají jizvy.
Afty mají sklon se dvakrát až třikrát během roku objevovat znovu.
Afty a jejich příznaky
- pálivá bolest na postižených místech ústní sliznice
- jeden a více bílých či žlutých vřídků s červeným okrajem
- může se objevit otok lymfatických uzlin na krku
- projevy jako zvýšená teplota a malátnost
Výskyt aft ovlivňuje
- podvýživa
- nedostatek kyseliny listové a železa
- nedostatek vitamínu B12
- citlivost na některé složky zubních past a ústních vod
- citlivost na některé potraviny (ořechy, kyselá jídla)
Další rizikové faktory
- zlozvyk zkousávání tváří a rtů
- zubní protézy
- rovnátka
- žvýkání tabáku
- kouření
Stomatitida u dětí
První 2 – 3 dny trpí dítě nechutenstvím, schváceností, vysokými horečkami. Po tomto období se objevují první příznaky v dutině ústní, jako povlak jazyka, zduření a zarudnutí dásní i ostatní ústní sliznice. V tomto stádiu může být onemocnění zaměněno za počínající angínu. Avšak záhy se objeví také charakteristické puchýřky, jejichž kryt velmi brzy praská a vzniká eroze, která se pokrývá šedým povlakem.
Děti mají problémy s přijímáním potravy, proto je nutné podávat kašovitou až tekutou potravu, spíše chladnou a nedráždivou, vhodné je podávání vitamínů skupiny B a vitaminu C, nezbytný je dostatečný přísun tekutin.
Léčba stomatitidy
V lékárnách je mnoho dostupných prostředků, kterémi lze mírnit nepříjemné pocity, které afty doprovází a samotnou léčbu aft urychlit. Na trhu jsou k dostání ústní vody a gely, které zmírňují bolest způsobenou afty a napomáhají hojení.
Léčbu aft je vhodné podpořit režimovými opatřeními. Doporučuje se dodržovat následující pravidla:
- pečlivě dbejte na hygienu ústní dutiny;
- při čistění zubů buďte opatrní, používejte kartáček s měkkými štětinami;
- pokud vám některý zub dráždí dásně, navštivte zubního lékaře;
- dávejte si pozor, abyste se nekousali do vnitřní strany tváří;
- opakují-li se u vás afty častěji, omezte nebo nejlépe vůbec nejezte kořeněná jídla, nepijte kávu a nežvýkejte žvýkačky, předejdete tím dráždění sliznice.
Setkali jste se s tímto onemocněním vy nebo vaše děti?
Autor: Lucie Regenermelová