Zdravé zuby bez kazu – význam fluoridu
V období dospívání, když si uvědomíme, že vzhled má zásadní význam v našem osobním i profesním životě, toužíme po krásném a zdravém chrupu, po oslnivém úsměvu, jaký vídáme na plakátech v zubařských ordinacích. S péčí o chrup je však nutné začít už v raném dětství, proto bychom ji měli vštěpovat i svým nejmenším.
Pečlivá a pravidelná ústní hygiena je základním faktorem prevence zubního kazu. Ten způsobují bakterie žijící v ústní mikroflóře. Pomocí cukrů obsažených v potravě, přeměněných na vysoce agresivní organickou kyselinu, naleptávají zubní sklovinu, která je ochranným filmem zubu. Jeho napadení, poškození a destrukce vlivem kazotvorných bakterií je pak už jen otázkou času.
Péče o dětský chrup
Ačkoliv se vám to může zdát předčasné nebo obtížné, s pravidelnou ústní hygienou je nutné a velmi důležité začít už v batolecím věku, a to především proto, abychom dítě naučili správnému návyku. Od začátku učíme děti čistit si zuby dvakrát denně, s použitím vhodného dětského kartáčku, nejprve čistou vodou a poté s nepatrným množstvím dětské zubní pasty.
Zubní pasty se dělí podle množství fluoridu. Podle toho, kolik ho obsahují, jsou určeny pro:
- batolata
- předškoláky
- starší děti
- dospělé
Kromě dodržování zásad ústní hygieny je však nutné také vzdát se určitých návyků, které si zejména maminky a babičky malých dětí udržují už celé generace.
Návyky vedoucí k přenosu bakterií
K nákaze kazotvornými bakteriemi, pokud je matka přenašečem, vedou zvyky, které často bereme jako neškodnou samozřejmost – olizování dudlíku, když nám upadne na zem a není kde ho omýt, olizování lžičky při krmení nebo ochutnávání jídla pro dítě stejnou lžičkou, kterou krmíme, apod. Nevědomky tak můžeme dítěti způsobit nemalý problém a podstatně tak u něho zvýšit riziko kazivosti zubů, která může přetrvávat i v dospělosti.
O možnosti diagnostického testu, kterým získáte informace o výši rizika přenosu nákazy ve vašem případě, se můžete informovat u svého stomatologa.
Fluor a prevence zubního kazu
Fluor je velmi významný prvek pro prevenci zubních kazů. Posiluje zubní sklovinu, a tím i její odolnost vůči vzniku zubního kazu.
Fluoridy jsou minerály, které svým působením v zubu zvyšují odolnost zubní skloviny vůči kyselinám a bakteriím, jež mají největší vliv na tvorbu zubního kazu.
Fluor je biogenní prvek, který běžně přijímáme z vody i z potravin, vysoký obsah fluoru se nachází např. v mořských plodech, v rybách, v zeleném čaji nebo ve fluorizované kuchyňské soli.
K prevenci dále patří pečlivá, celková ústní hygiena, omezení příjmu cukru v potravě a pravidelné prohlídky u zubního lékaře.
Fluoridové zubní pasty, gely a tablety
Zubní pasty s obsahem fluoridu snižují riziko vzniku zubního kazu o 20 – 30 %. Na lékařský předpis lze získat také fluoridové tablety, o jejichž individuálním dávkování rozhodne dětský nebo zubní lékař. Fluoridové roztoky, gely a laky se obvykle aplikují na povrch zubů.
Fluoróza
O nutnosti a způsobu použití těchto přípravků je nutné poradit se s lékařem, vzhledem k riziku předávkování fluoridem a vzniku tzv. fluorózy, která způsobuje esteticky nepříjemnou skvrnitost, ale i křehkost zubu vlivem narušení zubní skloviny.
U velmi malých dětí může vzniknout tento problém při použití nesprávné zubní pasty s příliš vysokým obsahem fluoru, a to i proto, že většinu pasty dítě spolkne.
Autor: Veronika Tůmová