Přehnaná péče o zuby škodí
Ze všech stran slyšíme, že bychom si měli čistit zuby několikrát denně. Bohužel to není zase až taková pravda. I zde platí přísloví – všeho s mírou. V dnešním článku se proto budeme věnovat zubům a péči o ně.
Nevhodnou, nedostatečnou ale také přehnanou péčí o zuby si můžeme porušit zubní sklovinu. Zuby jsou pak citlivější a daleko lehčeji se kazí. Škodí jim hlavně přílišné drhnutí a tvrdý kartáček. Zubní sklovinu narušují i potraviny, které obsahují kyseliny (džusy, víno nebo ovoce), protože ji naleptávají a tím přispívají ke kazivosti zubů.
Poškození skloviny
Příznaky poškození skloviny bývají docela nenápadné. Sklovina se nesprávným a častým čištěním postupně ztenčuje a na hranách zubů se tvoří průsvitná místa. Nebezpečí ztenčování skloviny spočívá především v tom, že se sklovina neobnovuje. Narušení skloviny je proto nutné předcházet.
Zuby by měly být vystaveny vlivu kyselin co nejkratší dobu. Zuby bychom si neměli čistit ihned po konzumaci potravin a nápojů, protože ztráta tvrdých zubních tkání se urychluje. S čištěním zubů je doporučeno počkat cca půl hodiny, aby se uplatnil neutralizační vliv slin.
Během dne jsou vhodné žvýkačky bez cukru, protože neutralizují prostředí v ústech a podporují tvorbu slin. Sladidlo ve žvýkačkách není potravou pro ústní bakterie, a tak v ústech nevzniká kyselé prostředí, které přispívá k rozpouštění skloviny a kazivosti zubů. Sliny obsahují minerály, jako je vápník a fosfáty, které posilují zubní sklovinu, takže je odolnější vůči kyselinám.
K očistě zubů bychom si měli vybírat raději měkké zubní kartáčky a pasty se zvýšeným obsahem fluoridu sodného, které zuby neodírají. Před samotným čištěním zubů je dobré si vypláchnout ústa čistou vodou. Velice dobré je, když má pasta složku na zpevnění skloviny.
Výživa působí i na zuby
Na zdraví zubů a dásní má vliv také výživa. Prospívají jim potraviny bohaté na vápník:
- mák
- brokolice
- tmavě zelená listová zelenina
- melasa
- tofu
- pšeničné klíčky
Naopak bychom měli omezit potraviny obsahující šťavelany, oxaláty, kofein a kyselinu fytovou, které zabraňují vstřebávání vápníku z potravin. Mimo to sem patří i bílá mouka, káva, černý čaj, cukr, špenát, rebarbora, chřest.
Na závěr uděláme malou rekapitulaci. Ideální je si čistit zuby ráno a večer měkkým kartáčkem a použít pastu na zuby s vyšším obsahem fluoridu sodného. Během dne si zase trochu požvýkáme a snížíme kyselost v ústech, která ohrožuje naše zuby.
Autor: Milena Mocková