Zlomenina

Lehká sádra

Milena Mocková
26.07.2012

Do lehké sádry se vyplatí investovat. Dobu hojení zkrátí až o týden, zmírní bolest, sníží riziko komplikací a můžete se v ní i koupat. A navíc na ni od ledna přispívají zdravotní pojišťovny.

Klasická sádra je těžká, mohutná a rozmáčí se ve vodě. Kůže pod ní nedýchá, nepřizpůsobí se otoku a překáží. Při oblékání, obouvání, ale i při běžném pohybu působí klasické "sádrové nadělení". Proto se hledala alternativa taková, která by tolik nezatížila končetinu a byla vzdušná, pevná a dobře fixovala poraněné místo.

Přes všechna pozitiva si ale nová generace fixačního materiálu, ve kterém hraje hlavní roli tkanina a pryskyřice, našla příznivce nejprve v zámoří. Její výhody jako první ocenili hráči amerického fotbalu a posloužila dobře i ve zpevňování měkkých tkání ve sportovní medicíně.

Většina chirurgů, ortopedů a traumatologů si s komfortem pacienta hlavu neláme. Hlavně na pohotovosti stále důvěřují staré bílé sádře.

V případě sádrové fixace si ale může pacient vybírat mezi klasickou sádrou a moderní lehkou sádrou, známou také pod názvem plastová či laminátová sádra. Ta může při správné aplikaci plně nahradit sádru klasickou.

Faktem ale je, že ne každý chirurg lehkou sádru pacientovi nabídne. Nemusí s ní mít zkušenosti a mít k dispozici potřebný materiál. Pacient zase mnohdy podceňuje důležitost spolupráce s lékařem.

Výhody lehké sádry

S lehkou sádrou pacient nevláčí velký balvan. To může hrát významnou roli u dětí a zejména seniorů. Pacientovi nabízí mnohem větší pohyblivost a mnohem menší omezení při jeho aktivitách. Dá se použít v daleko menším rozsahu než klasická sádra, pro kterou jsou typické ostré hrany zařezávající se do tkání.

V případě zraněného kotníku může být lehká sádra aplikovaná jen jako ponožka, kdežto klasická sádra se dává až pod koleno. V případě zraněného prstu je pouze na samotném prstu, klasické sádry vedou přes zápěstí až na předloktí.

Pod lehkou sádrou se zranění také rychleji hojí a podstatně se snižuje riziko otlaků, zatuhnutí kloubů a ochabnutí svalů. V této polotuhé sádře se pokožka tolik nepotí. Navíc se pacient s lehkou sádrou může sprchovat i koupat.

12 pozitiv lehké sádry

  • je lehká a komfortní
  • významně zmírňuje bolest
  • neřeže, netlačí
  • umožňuje více pohybu než běžná sádra
  • redukuje léčebné komplikace
  • poskytuje stabilnější a pevnější fixaci
  • zkracuje dobu rehabilitace
  • nedráždí pokožku, nesvědí
  • může se namočit
  • snadno se schová pod oděv, vejde se i do boty

Autor: Milena Mocková

Co nás čeká před operací
Zabiják plodnosti - tuky a stres

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Vrozená dysplazie kyčlí
Onemocnění kloubů a končetin

Vrozená dysplazie kyčlí

25.07.2012

Vrozená dysplazie kyčlí je u nás poměrně častá vývojová vada. Postihuje častěji dívky a na jejím vzniku mají největší vliv genetické faktory. Obvykle se rozděluje do několika skupi ...