zdroj: pixabay.com
Zimní sporty

První pomoc na horách

Veronika Tůmová
10.02.2020

Zimní sezóna je v plném proudu. I letos musí horská služba vyjíždět k velkému množství úrazů na sjezdovkách. Můžete být úplní začátečníci, můžete si být naopak na lyžích či snowboardu jistí a jezdit jako profesionální závodníci, přesto byste měli vždycky dbát především o bezpečnost.

Pokud dojde ke zranění, zraněného si jako první obvykle všimne náhodně projíždějící lyžař. a tím můžete být i vy! Nebuďte lhostejní a nespoléhejte na druhé, příště to můžete být zrovna vy nebo vaše dítě, kdo bude potřebovat první pomoc.

Úraz na sjezdovce – jak se zachovat?

Jste na horách, mrzne, všude kolem je spousta sněhu, zraněný má na sobě několik vrstev oblečení a kvůli těm možná nebude na první pohled jasně patrný rozsah poranění. Bližší zjištění základních životních funkcí proto nemusí být tak jednoduché. Většinou se vše odehraje velmi rychle a neočekávaně, najednou jste svědky toho, jak někdo kousek od vás leží ve sněhu s pokroucenou nohou nebo s otřesem mozku. Jak se zachovat? Tak jako tomu bývá třeba u autonehod, i na sjezdovce narazíte na lyžaře, kteří budou dělat, že nic nevidí, nebo budou spoléhat na pomoc druhých, a co nejrychleji ujedou, aby pak vše z bezpečné vzdálenosti pozorovali. Bohužel, tak tomu bylo, je a bude. Nejdůležitější přitom je rychle a správně zareagovat, nepropadnout panice, nestát nečinně opodál a nečekat, až dorazí někdo další. Tak jako kdykoliv jindy a v jiných situacích, i v tomto případě může být první pomoc důležitá pro záchranu života.

Nebuďte lhostejní, volejte o pomoc!

První pomoc na sjezdovce se příliš neliší od té klasické – je nezbytné zavolat záchranáře, (můžete volat 112, přímou linku na horskou službu 1210), pokud u sebe nebudete mít mobil, pak alespoň volejte a snažte se přilákat pozornost ostatních lyžařů, kteří budou v dohledu. Dalším krokem bude zajistit stav zraněného a postarat se o něj do příjezdu horské služby. Při hovoru se záchranáři nahlásíte své jméno, polohu a přibližný čas, kdy k nehodě došlo. Je-li místo nehody v méně přehledném místě, třeba za horizontem, měli byste upozornit ostatní lyžaře na možné nebezpečí. V takovém případě vezměte hůlky nebo lyže a zapíchněte je do sněhu ve tvaru kříže.

Zjistěte rozsah zranění, případně začněte s resuscitací – pomoci může dispečer

Po zavolání horské služby vám dispečer srozumitelně poradí, jak raněnému pomoci, v případě potřeby vás bude vést krok za krokem. V každém případě se zraněným raději nehýbejte. Nejprve je důležité zjistit, zda je zraněný při vědomí. Pokud nedýchá, je nutné ihned začít s oživováním - zraněnému zakloňte hlavu, zkontrolujte, jestli nemá zapadlý jazyk, stlačujte hrudník (cca 100 stlačení za minutu do hloubky 5 cm), proveďte umělé dýchání, (po 30 stlačeních hrudníku 2 vdechy), pokračujte, dokud nezaznamenáte pravidelné dýchání, nebo dokud nepřijede záchranný tým. Při evidentních zlomeninách či vykloubeních se rozhodně nesnažte vracet končetinu do původní polohy. Při úrazu hlavy raději nesundávejte helmu, mohlo by dojít k poškození páteře. Raněného se vždy snažte udržet při vědomí mluvením s ním, vznikající omrzliny například na prstech rukou zkuste zahřívat třením rukama či dýcháním na ně.

Do příjezdu pomoci se zraněným komunikujte, přikryjte ho pro větší pohodlí (například svou bundou), kontrolujte, zda a jak dýchá, nemanipulujte s ním víc, než je nezbytně nutné.

Jak se správně obléknout na hory?

Hurá na hory aneb jak se vyhnout sněžné slepotě

Zdroj: falck.cz, zdravi.euro.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Koronavirus: Jsme v ohrožení?
Jednodenní chirurgie a následná péče v kruhu rodiny

Další články