Zdraví ženy

Ženské nemoci II.

Magdalena Šalamounová
11.10.2011

V první části článku o ženských nemocech jsme vyjmenovali vesměs gynekologické choroby. V dnešním pokračování nabídneme přehled ostatních nemocí, které se sice nevyhýbají ani mužům, ale přece jenom postihují mnohem častěji ženy.

Migréna

Migréna je velmi rozšířená nemoc, uvádí se, že jí trpí asi 20 % žen a 8 % mužů. Od klasické bolesti hlavy se odlišuje tím, že se záchvat bolesti opakuje v určitých intervalech, často postihuje jen jednu polovinu hlavy a provází ji také nevolnost, nechuť k jídlu, změny nálady, nebo úzkost.

Osteoporóza

Osteoporóza neboli řídnutí kostní tkáně postihuje také častěji ženy, než muže. Ženy může postihnout po menopauze, protože úbytek estrogenů přispívá k odbourávání kostíi.

Kromě menopauzy může být příčinou také podvýživa, málo pohybu, nebo vysoký věk. Nejčastěji se choroba projevuje po 70. roce bolestí zad a vytvořením hrbu, případně zlomeninou.

Chronická pánevní bolest

Touto bolestí trpí ženy i muži. Za chronickou je označována taková bolest, která trvá více jak půl roku. Bolest se vyskytuje v pánvi či přední straně břišní až k pupku.

Příčiny této choroby nejsou zatím známy, ale mezi nejčastější příčiny se řadí endometrióza, dráždivý tračník, cysticida nebo nitrobřišní srůsty.

Zánět močových cest

Zánět močových cest je infekce močové trubice a močového měchýře, která se do těla dostává bakteriemi typu chlamydií. I když toto onemocnění může postihnout také muže, trpí jím spíše ženy. Pokud se zánět močových cest správně nepřeléčí, může se stát chronickým.

Projevuje se pálením při močení, častým nutkáním k močení, bolestí v podbřišku, nevolností. V moči se také může ocitnout krev. Záněty provází zvýšená teplota.

Příčiny onemocnění mohou být z klasického nachlazení, oslabení organismu, vyšší pohlavní aktivity nebo nedostatečné hygieny.

Mentální anorexie a bulimie

Mentální anorexie neboli porucha příjmu potravy je nemoc vznikající nejčastěji v pubertálním věku. Postižený jedinec odmítá potravu nejčastěji z psychických důvodů (změna situace, rozvod rodičů, nespokojenost se svou váhou, šikana). Touto nemocí trpí převážně ženy, ale případy, kdy jí onemocněli muži, jsou evidovány také.

Anorexie je velmi závažné onemocnění, které dále způsobuje další zdravotní komplikace, jakými jsou ztráta menstruace, nespavost, nesoustředěnost, ekzémy, zpomalené vyprazdňování žaludku, zácpa, zaněty slinivky břišní, nadměrné ochlupení těla, ztráta vlasů a další.

Bulimie je naopak nadměrné přejídání, které vyústí v uměle vyvolané zvracení.

Chronický únavový syndrom

Chronický únavový syndrom je onemocnění, které se vyznačuje pocitem extrémní únavy a vyčerpanosti. Takto postižené osoby pak nejsou schopny vykonávat činnosti, které jsou u ostatních automatické, nemohou pracovat a soustředit se a trpí tím samozřejmě nejen osobní, ale také sociální život.

Člověk postižený CHÚS často také trpí depresemi. Tímto onemocněním trpí jak muži, tak ženy, ale u žen je výskyt o něco vyšší.

Peripartální kardiomyopatie

Peripartální kardiomyopatie je velmi vzácné onemocnění, které se objevuje u žen v průběhu posledního měsíce těhotenství, nebo několik měsíců po porodu, i když žena předtím neptrpěla žádným onemocněním srdce.

Je to vzácný typ postižení srdečního svalu, projevuje se srdečním selháním, případně poruchou srdeční funkce. Při špatném průběhu může vést až k trvalému poškození myokardu.

Neurotické poruchy

Neurotické poruchy jsou chronickým onemocněním, kterým trpí převážně ženy, ale i muži. Tyto stavy jsou kombinací tělesných a psychických projevů úzkosti, vyvolané fobií z velmi nereálného „nebezpečí“. Taková úzkost se může projevit v určitých situacích, nebo také jako záchvaty.

Při opravdu silném projevu mohou mít neurotické poruchy velké dopady na rodinný, sociální, pracovní život i volný čas. Nejčastějšími poruchami jsou agorafobie, sociální fobie, specifické fobie, panická porucha a obsedantně kompulzivní porucha.

Hysterie

Hysterie je psychická porucha, kterou trpí převážně ženy. Projevuje se nestabilními emocemi s primitivními reakcemi.

Primární příčinou je pocit neuspokojení, který nutí nemocného zbavit se ho hysterickým chováním. Někdy má hysterický jedinec potřebu předvádět svůj stav svému okolí, což se projevuje hysterickým záchvatem (křeč, rychlé dýchání, křičení, zmítání se na místě, třes). Hysterie může mít velmi vážný dopad na sociální a rodinné vztahy.

 

V některém z příštích článků na Zdravě.cz si představíme typické mužské choroby.

Autor: Magdalena Šalamounová

Ženské nemoci I.
Den lékařů, seniorů a kávy

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vady řeči - dysartrie
Vady řeči

Vady řeči - dysartrie

V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové ...

Ženské nemoci I.
Gynekologická onemocnění

Ženské nemoci I.

Ženské nemoci jsou choroby, které postihují pouze nebo převážně ženy. Patří sem všechna gynekologická onemocnění, dále nemoci psychického charakteru, ale i jiné druhy neduhů, které ...

Vlhké hojení ran
Úrazy

Vlhké hojení ran

29.09.2011

Která rána se zahojí rychleji a bez jizev? Je to ta, která se zaceluje ve vlhkém prostředí nebo nasucho se strupem? Převládá názor, že druhá varianta je ta správná, ale opak je pra ...