Regulační poplatky - změny v roce 2015
Do konce roku 2014 jsme byli povinni platit třicetikorunové regulační poplatky zavedené od roku 2008. Platili se při návštěvě praktického lékaře a ve všech ambulancích. Od roku 2015 však došlo ke změně.
Regulační poplatky v roce 2015
Jediný regulační poplatek, který zůstal v platnosti, je devadesátikorunový poplatek za služby na pohotovosti a dále za využití zubní pohotovosti. Pokud v rámci ošetření na pohotovosti lékař zjistí, že stav pacienta vyžaduje hospitalizaci, pacient ani zde regulační poplatek neplatí. Pokud o to pacient požádá, lékař, který od něj přijímá regulační poplatek za služby pohotovosti, je mu povinen vydat doklad o jeho zaplacení.
Výčet podmínek a situací, ve kterých pacient tento jediný regulační poplatek platit nemusí
- pojištěnec, který se prokáže potvrzením o pobírání pomoci v hmotné nouzi, které není starší než 30 dnů
- děti umístěné v dětských domovech do tří let věku, v zařízeních ústavní a ochranné výchovy, v ústavech pro zdravotně postižené, děti zařazené do ústavní výchovy rozhodnutím soudu, děti svěřené do pěstounské nebo pečovatelské péče apod.
- osoby využívající sociálních pobytových služeb, žijící v domovech pro seniory či zdravotně postižené, se zvláštním režimem a ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče, a to za předpokladu, že po uhrazení pobytu a stravy je stanovený zůstatek ve výši alespoň 15 % příjmu menší než 800 Kč, nebo nemají-li žádný příjem, což dokazují potvrzením ze sociálních služeb (ne starším než 30 dnů)
Za recept a pobyt v nemocnici již nezaplatíme
Od 1.1. 2015 byly také zrušeny třicetikorunové regulační poplatky za recept, stokorunové a šedesátikorunové poplatky za pobyt v nemocnici byly zrušeny již v roce 2014.
Co přinese zrušení regulačních poplatků?
Odpůrci zrušení regulačních poplatků hovoří o miliardových ztrátách pro české zdravotnictví, většina obyčejných lidí však tyto změny bezesporu vítá. Uvidíme, jak dlouho je budeme moci využívat a jaké změny přinese budoucnost.
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová