Sója - součást zdravého jídelníčku
Před nějakou dobou se o sóje mluvilo jako o potravině budoucnosti. Obsahuje kvalitní bílkoviny a tuky, mnoho vitamínů a minerálních látek, svým způsobem působí proti nádorovému bujení. Nekritické nadšení však opadlo poté, když laická i odborná veřejnost zjistila, že sója má taky své nevýhody, ostatně jako každá potravina. K záporům patří, že sója je poměrně těžko stravitelná, její příprava je zdlouhavá. Jak se tedy ke konzumaci sóji postavit? Využívat sóju v běžném jídelníčku kvůli jejím přednostem, nebo ji vynechat s ohledem na její negativní stránky?
Výborným řešením může být obohacení běžné stravy o produkty vyráběné ze sojových bobů, jako je například tofu a tempeh. Oba tyto výrobky lze zakoupit hotové v prodejnách zdravé výživy i v některých běžných obchodech. Také je možné připravit si tyto potraviny zpracováním sójových bobů doma, to už ovšem vyžaduje určité znalosti a také dost času a pečlivosti.
Co to vlastně je, tofu a tempeh? Pro výrobu tofu se sójové mléko vysráží pomocí hořečnaté soli nigari, doma lze i pomocí octa či citronové šťávy. Tofu je měkká, jednolitá hmota prodávaná v kostkách o málo tužších než tvaroh. Samo o sobě má nevýraznou chuť a snadno přejímá chuť jiných potravin, proto jej lze upravit mnoha způsoby, na slano i na sladko. K dostání je bílé tofu natural, dále tofu uzené, tofu s česnekem, s bylinkami aj.
Tempeh je tužší, se znatelnou strukturou celých sojových bobů, které jsou prorostlé ušlechtilou plísní stejně jako plísňové bílé sýry. Vyrábí se tak, že se do povařených sójových bobů nasadí kultura plísně Rhizopus. Chuť je srovnatelná s luštěninami, navíc má příjemnou oříškovou příchuť.
S tofu a tempehem se pracuje jako s polotovarem, většinou se dále tepelně upravují např. dušením se zeleninou, smažením atd. Výjimkou je uzené tofu a uzený tempeh, které lze bez výhrad konzumovat i syrové.) Pro představu uvádíme možné způsoby, jak pracovat s tofu a tempehem. Nejedná se úplně o recepty, protože popsané úpravy si lze v mnoha variacích přizpůsobit podle svého.
Tempeh guláš
2-3 cibule, 2-3 mrkve a tempeh z jednoho balíčku nakrájíme na kostky. V hrnci osmahneme na oleji a okořeníme stejně, jako kdybychom vařili klasický guláš: paprika sladká a pálivá, kmín, popř. česnek a majoránka. Zalijeme vodou či zeleninovým vývarem. Dusíme, dokud není zelenina měkká. Na závěr zahustíme jíškou či moukou (zkuste varianty s celozrnnou špaldovou moukou či bezlepkovou moukou), nebo rozmačkaným vařeným braborem, či namočenou chlebovou střídkou.
Tofu se zeleninou
Tofu nakrájíme na kostky a ochutíme např. naložením do marinády ze shoyu (pravá sojová omáčka), česneku a oleje. Můžeme také použit bylinky či koření podle chuti. Necháme asi hodinu odležet v chladu. Libovolnou zeleninu nakrájíme na stejně velké tvary. Použít lze např. mrkev, petržel, pórek, ale i papriky, rajčata, brokolici, záleží jen na vaší fantazii.
Na pánvi osmahneme zeleninu, přidáme naložené tofu, můžeme ho jen prohřát nebo naopak smažit, dokud se okraje nezbarví dozlatova. Podle potřeby podlijeme vodou či zeleninovým vývarem a dusíme zeleninu “dokřupava”, měla by být tedy tepelně upravená, ale ne rozvařená.
Máte nějaké tipy na "sójový" jídelníček?
Autor: Zuzana Šilhavá