Rýže v naší stravě
Rýže je rod jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovitých. Původ má v tropických oblastech Afriky a Asie. Známých je zhruba 20 druhů.
Chemické složení
Obilka obsahuje asi 8 – 12 % bílkovin, 2,4 % tuků, 68 – 72 % sacharidů, 10 % vlákniny a 4 –5 % minerálních látek. Důležité jsou také vitamíny B1, B2 a B3.
Základní dělení rýže
Rod rýže rozdělujeme na rýži setou a rýži horskou. Rýže setá je nejrozšířenější, ale je náročná na zavlažování. Nejkvalitnější odrůdy jsou vhodné pro vaření a obsahují vysoký podíl škrobu. Naopak horská rýže není tolik náročná na vodu a mnohde se pěstuje i bez závlahy. Výnosy horské rýže jsou však nižší a zrno není kvalitní.
Oblíbené druhy rýže
Rýže se rozděluje podle velikosti. Existují druhy se zrny krátkými a dlouhými nebo rýže natural. Často se také prodává ryže předvařená. Mezi nejpopulárnější druhy rýže patří rýže dlouhozrnná. Má jemnou chuť a je vymílaná, aby se odstranily zevní slupky. Hnědá dlouhozrnná rýže má výraznější chuť a po minimálním vymílání jí zůstává určitá vrstva otrub. Obsahuje proto víc vitaminů, minerálů a vlákniny než rýže bílá, a je proto hodnotnější.
Arborio - kulatozrnná rýže, která hojně vstřebává vodu a vytváří po uvaření krémovitou hmotu. Užívá se k přípravě italského rizota.
Basmati - dlouhozrnná aromatická rýže, užívaná v typických indických jídlech. Říká se jí také "princezna mezi rýžemi".
Jasmínová - voňavá rýže podobná rýži basmati, ale s lepivější strukturou. Hojně používaná v čínské kuchyni.
Lepkavá rýže - populární na Dálném východě, má trochu nasládlou chuť.
Planá rýže - není to ve skutečnosti pravá rýže, ale semena severoamerické vodní trávy. Zrna jsou dlouhá, štíhlá a tmavá. Jsou bohatá na komplex vitaminů B (vyjma vitaminu B12). Planá rýže se často užívá do salátů ve směsi s rýží basmati.
Pudinková rýže - rýže s krátkými zrny, která je velmi vhodná k výrobě kaší, nákypů a pudinků. Zrna jsou škrobovitá a po uvaření mají tendenci vytvářet hrudky.
Klady a zápory rýže
- rýže je důležitý zdroj škrobu
- sacharidy bez lepku – rýže je vhodná potravina pro nemocné celiakií
- pomáhá udržovat krevní cukr
- rýžové otruby pomáhají snižovat riziko rakoviny tlustého střeva
- používá se k léčení zažívacích obtíží, upravuje mírné průjmy i zácpu
Naopak strava příliš bohatá na bílou rýži bývá chudá na thiamin. Nedostatek thiaminu se projevuje vyčerpaností, ztrátou chuti k jídlu, případně depresemi. Při zvýšené konzumaci hnědé rýže hrozí nedostatek železa a vápníku.
Další zdravotní pozitiva rýže
- Rýže je lehce stravitelná, nezpůsobuje plynatost, je proto vhodná pro výživu dětí, starých lidí a pro lidi s žaludeční, žlučníkovou či pooperační dietou.
- Rýže neobsahuje cholesterol.
- Hrnek uvařené rýže obsahuje pouze 150 kalorií.
- Díky obsahu minerálních látek a vitamínů je hnědá rýže ideální potravinou pro zdravé vlasy, nehty, kůži a kosti.
- Rýže je bohatá na slizotvorné substance, což má význam pro léčbu zažívacích potíží a střevních onemocnění.
- Konzumování rýže zlepšuje stav kůže při lupence. Rýže obsahuje 8 esenciálních aminokyselin. Pokud uvaříme rýži s luštěninami (např. čočkou, hrachem či sójou), získáme plnohodnotný zdroj bílkovin.
- Rýže podporuje vylučování vody a zplodin metabolismu přes ledviny.
- Škrob v bílé i hnědé rýži se tráví a absorbuje pomalu a při tom trvale uvolňuje do krve glukózu, což pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru. To je výhodné u lidí trpících cukrovkou či hypoglykemií (sníženou hladinou krevního cukru).
- Konzumace rýže snižuje krevní tlak.
- Vývar z rýže pomáhá při vysokých teplotách a zánětech.
- Působí preventivně i léčebně proti ledvinovým kamenům kalciového typu.
- Podle makrobiotiky patří hnědá rýže mezi energeticky vyrovnané potraviny, tudíž není ani extrémně stahující či rozpínavá.
Autor: Jitka Suchánková