Proč jsou jogurty zdravé
Jogurt je jednou ze základních potravin, přestože netvoří největší základ potravinové pyramidy, kterou sestavili odborníci na výživu jako názornou pomůcku k tomu, abychom se mohli dobře a snadno orientovat ve všech doporučeních o výživě.
Řekli byste, že je jogurt znám jako potrava více než 4500 let? V dřívějších dobách se k jeho výrobě využívala schopnost zkysnutí mléka, dnes se využívají specifikované mlékárenské kultury.
Výroba jogurtu
Ve velkém množství pro spotřebitele se ve světě začal jogurt vyrábět teprve na začátku 20. století. Původně se nechával kysat přímo ve skleničkách, ve kterých se později prodával, ale postupem času se kysnutí přesunulo do obrovských nádrží v mlékárnách a do skleniček či kelímků se stáčel již zkysaný produkt.
Složení jogurtu
Základní složkou jogurtu je zakysané mléko. Pak už se přidávají další složky, jako např. vláknina, škrob nebo želatina, které zajišťují požadovanou hustotu jogurtu.
Přidávají se také ochucovadla – marmelády, ovoce, kousky čokolády, oříšky, med, sladidla. Podle toho, kolik je čeho do jogurtu přidáno, se také mění nutriční hodnota daného jogurtu.
Jogurt je důležitým zdrojem bílkovin, vápníku, fosforu, fluoru a vitamínů skupiny B – hlavně B2, B6 a B12.
A jak je to s obsahem tuků? Koupit se dají různě tučné jogurty, od nízkotučných po husté smetanové. Běžný jogurt, který není smetanový ani nízkotučný, obsahuje zhruba 3 % tuku. Pro srovnání například vejce obsahují asi 11 % tuku, maso 20 – 40 % a uzeniny mají 35 – 50 % tuku.
Klasický poctivý jogurt obsahuje dvě živé jogurtové kultury, a sice Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus. Tyto kultury jsou nedocenitelné v době, kdy jsme po léčbě antibiotiky, kdy potřebujeme napravit poničenou střevní mikroflóru. Otázkou ovšem zůstává, jak mohou vydržet živé jogurtové kultury v jogurtu s prodlouženou trvanlivostí…
Probiotika
Některé mléčné výrobky obsahují i další živé kultury, tzv. probiotika. „Pro“ = příznivý, „bios“ = život. Definice této skupiny živých kultur zní „mikrobiální součást potraviny, která při konzumaci v dostatečném množství vykazuje příznivé účinky na zdraví člověka“.
Konkrétně jsou probiotika prospěšná tím, že srovnávají střevní mikroflóru.
Autor: Jitka Suchánková