Zdravá výživa

Probiotika

Milena Mocková
16.12.2011

Přejídání, tučná a masitá jídla a nedostatek pohybu si vybírá svou daň v podobě bolestí břicha, nadýmání, pálení žáhy a zácpy. Nejen v těchto případech nám mohou pomoci probiotika. Ochrání nás třeba i před chřipkou..

Probiotika jsou mikrobiální součástí potravin, která při konzumaci v dostatečném množství vykazuje příznivé účinky na zdraví člověka.

Mezi probiotika patří:

  • laktobacily
  • bifidobakterie
  • streptokoky
  • enterokoky
  • E. coli
  • kvasinky Saccharomyces boulardii

Tyto bacily a bakterie jsou na rozdíl od jiných velmi prospěšné lidskému trávení a imunitnímu systému.

Probiotika napomáhají udržovat vyváženou mikroflóru tlustého střeva, zvyšují odolnost tlustého střeva proti osídlení mikroorganismy, které vyvolávají některé střevní infekce. Některá z nich přispívají k lepšímu trávení laktózy, posílení imunitního systému organismu, zvýšení vstřebávání vápníku a napomáhají syntéze některých vitamínů.

Klinické využití probiotik zahrnuje i léčbu virových onemocnění malých dětí, kdy zkracují dobu trvání onemocnění nebo jeho průběh činí méně závažným.

Příznivý efekt léčby některými  probiotiky byl také dokázán na průjmová onemocnění po léčbě antibiotiky a v prevenci průjmových onemocnění. Výzkumy a odborné studie potvrzují, že probiotika mohou hrát významnou roli v prevenci některých onemocnění.

Probiotika a prebiotika

Mnoho lidí si plete probiotika s prebiotiky. Prebiotika probiotikům pomáhají. Jsou to látky, které slouží jako potrava bakteriím, které pozitivně ovlivňují zdraví člověka, jak probatickým, tak tělu vlastním bakteriím.

Jedná se o sacharidy (oligo a polysacharidy), které nejsou rozloženy a vstřebávány v tenkém střevě. Nejvýznamnějším přirozeným prebiotikem je vláknina a inulin, který se často přidává do některých mléčných výrobků, trvanlivého pečiva, džemů a marmelád. V poslední době se vláknina přidává hodně do potravin pro děti, zvláště do sušenek a instantních kaší.

Co obsahuje probiotika

V jídle najdeme tyto "hodné" bakterie především v jogurtech, kefíru, tvrdém sýru typu ementál nebo kysaném zelí. Měli bychom si tedy kupovat mléčné výrobky, které obsahují živé kultury. Vyváženou střevní mikroflóru nám ale také zajistí listová zelenina a cibule.

 

Jíte mléčné výrobky s živými kulturami a jaký to má vliv na vaše zažívání?

Autor: Milena Mocková

Aloe vera
Vánoce - čas klidu a duševní pohody

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zdravý jídelníček dítěte
Výživa dětí

Zdravý jídelníček dítěte

02.01.2012

Zdravému složení stravy a správným stravovacím návykům by měly věnovat velkou pozornost zejména maminky malých dětí, protože tak zásadně ovlivňují jejich pozdější zvyky a vztah k ž ...