Probiotika
Přejídání, tučná a masitá jídla a nedostatek pohybu si vybírá svou daň v podobě bolestí břicha, nadýmání, pálení žáhy a zácpy. Nejen v těchto případech nám mohou pomoci probiotika. Ochrání nás třeba i před chřipkou..
Probiotika jsou mikrobiální součástí potravin, která při konzumaci v dostatečném množství vykazuje příznivé účinky na zdraví člověka.
Mezi probiotika patří:
- laktobacily
- bifidobakterie
- streptokoky
- enterokoky
- E. coli
- kvasinky Saccharomyces boulardii
Tyto bacily a bakterie jsou na rozdíl od jiných velmi prospěšné lidskému trávení a imunitnímu systému.
Probiotika napomáhají udržovat vyváženou mikroflóru tlustého střeva, zvyšují odolnost tlustého střeva proti osídlení mikroorganismy, které vyvolávají některé střevní infekce. Některá z nich přispívají k lepšímu trávení laktózy, posílení imunitního systému organismu, zvýšení vstřebávání vápníku a napomáhají syntéze některých vitamínů.
Klinické využití probiotik zahrnuje i léčbu virových onemocnění malých dětí, kdy zkracují dobu trvání onemocnění nebo jeho průběh činí méně závažným.
Příznivý efekt léčby některými probiotiky byl také dokázán na průjmová onemocnění po léčbě antibiotiky a v prevenci průjmových onemocnění. Výzkumy a odborné studie potvrzují, že probiotika mohou hrát významnou roli v prevenci některých onemocnění.
Probiotika a prebiotika
Mnoho lidí si plete probiotika s prebiotiky. Prebiotika probiotikům pomáhají. Jsou to látky, které slouží jako potrava bakteriím, které pozitivně ovlivňují zdraví člověka, jak probatickým, tak tělu vlastním bakteriím.
Jedná se o sacharidy (oligo a polysacharidy), které nejsou rozloženy a vstřebávány v tenkém střevě. Nejvýznamnějším přirozeným prebiotikem je vláknina a inulin, který se často přidává do některých mléčných výrobků, trvanlivého pečiva, džemů a marmelád. V poslední době se vláknina přidává hodně do potravin pro děti, zvláště do sušenek a instantních kaší.
Co obsahuje probiotika
V jídle najdeme tyto "hodné" bakterie především v jogurtech, kefíru, tvrdém sýru typu ementál nebo kysaném zelí. Měli bychom si tedy kupovat mléčné výrobky, které obsahují živé kultury. Vyváženou střevní mikroflóru nám ale také zajistí listová zelenina a cibule.
Jíte mléčné výrobky s živými kulturami a jaký to má vliv na vaše zažívání?
Autor: Milena Mocková