Přírodní sladidla
Přílišná konzumace cukru je zdraví škodlivá, to už dnes ví každý. Ale co když si prostě rádi osladíme čaj, kávu a cukr k našemu životu prostě patří? Pak jsou tu přírodní sladidla, která můžeme používat místo bílého cukru. Jsou velmi chutná a dodávají pokrmům a nápojům další rozměr chuti.
Někomu samozřejmě čaj nebo koláč s přírodním sladidlem nemusí chutnat, nebo mu bude trvat déle, než si na jinou formu slazení zvykne, ale určitě taková změna nikomu neuškodí, spíše prospěje.
Čím se sladilo dříve
Cukr se u nás objevil až v 15. století, ale byl velmi drahý a nemohl si ho dopřát kdokoli. Do té doby se sladilo převážně různým ovocem, medem, povidly, roztlučeným sušeným ovocem. Také se používala zavařenina z mrkve a medu, nebo míza z břízy nebo javoru. Až v 17. století se začal běžně používat třtinový cukr.
Přírodní sladidla
Sirupy
- Sirup z Agáve se vyrábí zahuštěním přírodních šťáv z divokých rostlin kaktusu, které rostou ve středním Mexiku.
- Rýžový sirup je získáván hydrolýzou rýžového škrobu a nezatěžuje organismus.
- Javorový sirup je získáván z javorové mízy a poté je zahušťován. Čím je světlejší, tím by měla být jeho kvalita vyšší.
- Pšeničný sirup je vyroben hydrolýzou pšeničného škrobu a oproti běžnému cukru nepřekyseluje žaludek.
- Jablečný sirup obsahuje poze jablka bez přidaného cukru nebo dalších aromatických látek a barviv.
- Jakonový sirup se vyrábí odpařováním šťávy vylisované z jakonových hlíz. Obsahuje mnoho prospěšných látek.
Další přírodní sladidla
- Stevie sladká je bylinka, jejíž listy používali hlavně američtí indiáni k slazení nápojů a pokrmů. Hojně jí používají například Japonci. Kromě slazení také ničí bakterie v ústní dutině.
- Med je hustá kapalina vytvářená včelami, které sbírají a zahušťují sladké šťávy z květů. Je to směs cukrů, vody a dalších látek.
- Sušená třtinová štáva (rapadura) se suší na plátech a po osušení se namele. V sušené třtinové šťávě zůstávají všechny minerální látky, vitaminy a stopové prvky.
- Melasa je extrakt z cukrové třtiny, který se získává při výrobě třtinového cukru. V Melase je obsaženo velké množství stopových prvků a vtaminů, ale také vápník, hořčík, železo, draslík a další. Při pravidelné konzumaci pročišťuje organismus.
- Sladový cukr se získává z ječného sladu, obsahuje velké množství vitaminu B a je velmi tmavý a silně aromatický.
- Ovocný cukr neboli fruktóza je obsažen například v ovoci nebo medu a je součástí třtinového cukru. Oproti klasickému cukru má až o 30% vyšší sladivost.
- Hroznový cukr neboli glukóza je připravován krystalizací z rostlinných šťáv, zvláště z vinné révy, škrobu – u nás bramborového.
- Palmový cukr se vyrábí zahuštěním sladké mízy z palmy. Má lehce karamelovou chuť a obsahuje důležité minerální látky.
Jestli se rozhodnete požívat přírodní sladidla místo běžného bílého cukru, nebo ne, je na vás. Jisté je, že tato přírodní sladidla budou k vašemu tělu daleko šetrnější a možná vám nakonec zachutnají o něco víc než klasický cukr.
Autor: Magdalena Šalamounová