Překyselení organismu
Možná si to neuvědomujeme nebo o tom nevíme, ale překyselení organismu je dnes jednou z nejnebezpečnějších civilizačních chorob. Lidský život je závislý na rovnováze mezi kyselinami a zásadami v organismu. V dnešním článku se proto budeme věnovat překyselení organismu a problémům, které nám může překyselení vyvolat.
Tělo si kyselé látky vytváří samo. Během látkové výměny v organismu vznikají kyseliny, jako je mléčná, močová, uhličitá, solná nebo octová. Všechny tyto kyseliny mají ničivý účinek. Některé tyto kyseliny jsou až agresivní a dovedou rozleptat i kámen nebo kov.
Aby mohlo tělo účinně bojovat s kyselinami a udržovat chemickou rovnováhu, potřebuje dostatek zásaditých látek. Tělo si zásadité látky nedovede samo vytvářet a získává je tak pouze z potravin. Nesprávná strava vede k chronickému nedostatku vitamínů, minerálů, enzymů, ale i stopových prvků. Tělo se dostává do trvalého překyselení, které je příčinou vzniku různých onemocnění, jako je artróza, migréna, cukrovka, infarkt, alergie nebo revma.
Dokud si tělo může brát zásadité látky z vyvážené stravy, je vše v pořádku. Pokud ale zásady v jídelníčku chybí, začne čerpat z vlastních zásob (cévy, kosti, vazy) a případné nadbytečné kyseliny, které nedokáže vyloučit, ukládá do orgánů a míst, které dočasně nápor vydrží. U každého jedince je to jiné místo, a tak si každý sám zakládá na jiné zdravotní problémy.
Kyseliny se velmi často zadržují v kloubech, kde způsobují bolestivé záněty, jako je dna, revma nebo artritida. Jakmile kyselé usazeniny zničí chrupavku, vznikne artróza. Neustálá přebytek kyselin v těle ničí kolagenní vazivová vlákna, což má za následek ochabnutí kůže a stárnutí. Celulitida je výsledkem dlouhodobého ukládání kyselin do podkožního tuku.
Překyselený člověk se cítí přetažený, unavený, může mít deprese nebo psychické poruchy, trpí zácpami nebo naopak průjmy. Objevuje se zapomnětlivost, roztržitost, trápí ho studené končetiny, je citlivý na chlad a má zvýšenou náchylnost k infekčním onemocněním. Pokožka je náchylná k ekzémům nebo plísňovým onemocněním.
Kyselinotvorné potraviny
- máslo, smetana, margarín, mléko
- fazole, hrách, čočka
- arašídy
- pivo, víno, likéry, čokoláda, káva, černý čaj, perlivé nápoje
- bílá rýže, těstoviny, pečivo z bílé mouky, vajíčka, oves
- ocet, cukr
- uzeniny, maso vepřové, hovězí, telecí, kuřecí
Zásadotvorné potraviny
- pomeranče, banány, jablka, hrušky, maliny, meruňky, mango, nepasterizované olivy, fíky
- zelený a bylinný čaj
- nepražené a nesolené ořechy, mák, hrozinky, med
- syrové brambory, hlávkový salát, celer, řepa, mrkev, rajčata, květák, houby, meloun, ředkvičky, brokolice, špenát, okurky
- jablečný ocet, zázvor, česnek
Jak se odkyselit
Měli bychom denně hodně jíst čerstvou zeleninu a ovoce a v průběhu dne vypít alespoň 2 litry čisté vody. Každé sousto bychom měli řádně rozkousat a nejíst na noc. Omezit bychom měli pití alkoholu, kouření cigaret a konzumaci kyselinotvorných potravin. Neměli bychom zapomínat na dostatek spánku.
Autor: Milena Mocková