Nutriční terapeut versus výživový poradce
Téma výživy je v dnešní době v popředí zájmu. Stoupá zájem o problematiku zdravého stravování a přibývá lidí, kteří se výživou zabývají profesionálně. Jak se orientovat v odborné kvalifikaci těchto lidí?
Výživový poradce
Výživový poradce získal velmi pravděpodobně svou kvalifikaci na nějakém kurzu. Kurzy tohoto typu proběhnou obvykle v rámci několika víkendů. Úroveň těchto kurzů je velmi různá. Vzhledem k tomu, že poradenství ve výživě je živnost volná, nemusí člověk, který si plánuje na dveře napsat „Výživový poradce“, splňovat v podstatě nic. Živnostenský list může obdržet po splnění obecných podmínek každý, kdo o něj požádá, a vydává se na činnost Poradenská činnost v oblasti společenských věd a rozvoje osobnosti.
Abyste měli jistotu, že člověk, s jehož pomocí plánujete pracovat na svém stravování, je aspoň nějak odborně vzdělán, určitě se ptejte, kde váš výživový poradce studoval, kde a jakou získal kvalifikaci pro oblast zdravé výživy. Chtějte vidět diplomy a osvědčení. I u výživového poradce, který na vás doklady o vzdělání a vystupováním udělá velmi dobrý dojem, platí, že v jeho kompetenci je poskytovat poradenství v oblasti výživy pouze u zdravých osob.
Když chcete zdravě jíst
Pokud jste víceméně zdraví, jen chcete trochu zhubnout, budovat svalovou hmotu, nebo třeba sestavit jídelníček, s jehož pomocí byste se necítili po jídle přecpaní a unavení, může být dobrý výživový poradce vhodná alternativa. Pomůže vám upravit jídelníček z hlediska nutričního, tedy jaké potraviny vybrat, ale poskytne také informace technické a praktické, jak potraviny zdravě a chutně upravovat nebo třeba jak vařit, když máte málo času. Probere s vámi rovněž váš celkový životní styl.
Nutriční terapeut
Pracovat s lidmi nemocnými smí pouze nutriční terapeut. Dříve se této profesi říkalo dietní sestra. V roce 2004 se název změnil a byly vymezeny dvě odborné úrovně. Nutriční terapeut může vykonávat zdravotnické povolání bez odborného dohledu. Obor lze studovat na vysokých školách v Praze nebo v Brně, po ukončení získává absolvent titul Bc., bakalář. Nebo je nabízen vyššími odbornými školami v Praze, v Brně a v Ostravě s ukončením titulem DiS., Diplomovaný specialista. Nutriční asistent je absolvent čtyřletého studia na střední zdravotnické škole. Smí pracovat pouze pod odborným dohledem nutričního terapeuta.
Dieta pro diabetiky či celiaky
Jak vypadá pracovní náplň nutričního terapeuta zaměstnaného v nemocnici? Sestavuje stravovací plány pro jednotlivé diety a upravuje dietní či stravovací plány pro jednotlivé pacienty podle diagnózy, např. pro diabetiky, pro lidi trpící celiakií, pro pacienty s šetřící dietou. Propočítává energetickou a biologickou hodnotu diet. Mezi jeho povinnosti patří kontrola kvality stravy připravované stravovacím zařízením. Nutriční terapeut se účastní nutričních konzilií, to znamená, že u pacientů, jejichž výživa by mohla být problematická a hrozí jim nedostatek některých živin nebo podvýživa, si ošetřující lékař vyžádá odborný názor nutričního terapeuta.
Nutriční terapeut provádí edukaci pacienta nebo jeho rodinného příslušníka. Podá informace, jak se nadále stravovat, které potraviny je třeba vyloučit, z jakých potravin by se naopak běžný jídelníček skládat měl, jaké technologické úpravy pokrmů je vhodné volit. O těchto činnostech vede příslušnou evidenci. Na nutriční terapeuty působící v nemocnici se lze zpravidla obrátit i v případě, že máte jako zdravá osoba dotaz ohledně běžného stravování.
Autor: Zuzana Šilhavá