Zdravá výživa

Kyselina listová

Zuzana Šimíková
24.03.2012

Kyselina listová je jeden z vitamínů řady B, přesněji vitamín B9. Její název vyplývá z místa, kde byla objevena - v listech špenátu. Dostatečný příjem kyseliny listové je velmi důležitý především v těhotenství, ale i v průběhu celého života. Podílí se totiž na vývoji plodu v děloze (při buněčném dělení), metabolických procesech, krvetvorbě a tvorbě RNA a DNA.

Potraviny, které obsahují kyselinu listovou

Kyselina listová se samozřejmě nevyskytuje jen ve špenátu, ale v mnoha dalších potravinách. Její množství v nich je však značně nestálé, protože ohromné procento kyseliny listové mizí z potravin kvůli nevhodnému či dlouhému skladování a ještě větší množství (někdy až 90 %) při tepelné úpravě. Přesto si zde uvedeme některé příklady potravin obsahující kyselinu listovou ve velkém množství. Jedná se především o:

  • zelený salát
  • chřest
  • brokolice
  • celozrnné potraviny, obilné klíčky
  • pomeranče
  • játra
  • vlašské ořechy
  • kvasnice
  • mléko a mléčné výrobky
  • fazole a jiné luštěniny

Veškeré potraviny je nejvhodnější konzumovat čerstvé (samozřejmě kromě jater).

Zvýšená potřeba kyseliny listové

Jelikož náš organismus není schopen kyselinu listovou dlouho uchovávat, je potřeba ji denně doplňovat. Vzhledem k jejímu nestabilnímu výskytu v potravě je při zvýšené potřebě nejlepší variantou konzumace vhodných vitamínových doplňků. Také proto, že kyselina listová v této formě se do těla vstřebává mnohem lépe než v přírodní podobě. Je také důležité doplňovat ji společně s vitamínem B12, který s ní při mnoha procesech kooperuje.

Speciálně ženy, které chtějí otěhotnět, nebo již těhotné jsou, by si měly hlídat denní dávku kyseliny listové (ta se u dospělého člověka pohybuje okolo 200 mikrogramů, u těhotných žen dvakrát více). Nedostatek tohoto vitamínu totiž může mít pro plod a celý průběh těhotenství fatální důsledky.

Jak již bylo řečeno, kyselina listová se podílí na tvorbě DNA a RNA a na buněčném dělení. Její dostatečné množství tak může zabránit vzniku vrozených vad u plodu, rozštěpům patra, čelisti a páteře a špatnému vývoji nervové soustavy.

Kyselina listová je také vhodná pro starší lidi trpící depresemi, či arteriosklerózou, neboť jedním z jejích účinků je odbourávání aminokyseliny homocysteinu (podílející se na vzniku těchto onemocnění) na potřebný cystein při metabolických procesech.

Nežádoucí účinky

Vzhledem k tomu, že se jedná o vitamín rozpustný ve vodě a vylučovaný močí, je jednorázové předávkování téměř nemožné.

Denní spotřeba by však neměla překračovat 400 mikrogramů, při zvýšené potřebě 1000 mikrogramů, protože větší dávky mohou způsobovat křeče u epileptiků.

V poslední době se také spekuluje o možnosti zvýšeného rizika rakoviny střev či prostaty v souvislosti s nadměrnou konzumací kyseliny listové v potravinových doplňcích.

Autor: Zuzana Šimíková

Černý bez - lék z jarní přírody
Gynekologické výtoky

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...

Co napoví naše nehty
Nehty

Co napoví naše nehty

01.04.2012

V lidském těle všechno souvisí se vším, a tak i vzhled nehtů vypovídá o našem celkovém zdraví. V dnešním článku se podíváme na to, co může stav nehtů prozrazovat o našem zdraví.