Enzymy - nepostradatelné látky
Přítomnost enzymů ve stravě má pro organismus zásadní význam. Pokud člověk přijímá pouze tepelně či chemicky upravenou stravu, vyčerpává své tělo, které pak musí své enzymy vyrábět.
Enzymy jsou jednoduché či složené bílkoviny, které řídí chemické reakce a biochemické procesy v těle člověka.
Funkce enzymů v těle
Hlavní funkcí enzymů v těle je účastnit se pochodů probíhajících v buňce a zabezpečovat trávení živin přijatých v potravě. Trávicí enzymy štěpí jednotlivé složky potravy na jednodušší složky, které jsou potom využity ke stavbě těla nebo jako zdroj energie.
Každá přírodní potravina v syrovém stavu obsahuje kompletní výbavu enzymů, které jsou potřebné k jejímu rozštěpení na jednotlivé složky. Enzymy jsou velice citlivé na teplo. Při vyšší teplotě jsou aktivnější, teplota kolem 40°C je pro enzymy stejně jako pro naše tělo kritická a některé při ní začínají umírat. Pokud teplota přesáhne 45°C, jsou všechny enzymy zničeny. To se právě děje při vaření či chemické konzervaci potravin. Tyto procesy dělají z naší stravy mrtvou hmotu, která nemůže živit naše tělo.
Měli bychom proto konzumovat co nejvíce syrové a čerstvé zeleniny a ovoce, nepražené a nesolené oříšky a semínka. Při žvýkání potravy, která je syrová, dochází k rozrušení buněčné struktury a promísení přítomných enzymů s celým obsahem sousta. Štěpení živin tak začíná právě v ústech při mechanickém zpracování. Proces dále pokračuje trávicím ústrojím, kde se přidávají enzymy vyloučené tělem.
Nedostatek enzymů přetěžuje tělo
Pro strávení tepelně upraveného jídla musí tělo všechny enzymy vyprodukovat samo. Oproti trávení syrové stravy s vlastním obsahem trávicích enzymů musí tělo vyprodukovat výrazně vyšší množství vlastních trávicích enzymů. Tělo tak znovu syntetizuje enzymy, které se při tepelné úpravě zničí během vaření, a musí proto do produkce enzymů vložit nejen značnou energii, ale také jednotlivé stavební kameny (aminokyseliny, vitaminy, minerály) potřebné k jejich syntéze. Takto se vlastně o tyto látky sami připravujeme, ale zároveň nadměrně zatěžujeme všechny žlázy, které enzymy vylučují.
Následky nedostatku enzymů v našem těle:
- předčasná vyčerpanost organismu
- únava
- obezita
- vysoká náchylnost k infekčním a civilizačním nemocem
- celková sešlost
Bez doplňování enzymů dochází k narušení všech životních funkcí. Kromě již zmíněné konzumace čerstvé rostlinné stravy bychom se měli vyhýbat chemicky upraveným, vařeným či smaženým jídlům. Můžeme zkusit také potravní doplňky bohaté na živé enzymy – řasu chlorella, mladý ječmen nebo prášek z plodů baobabu. Pokud tělu dodáme, co potřebuje, odmění se nám vitalitou a zdravím.
Autor: Milena Mocková