Tenisový loket
Tenisový loket je onemocnění, které řadíme do skupiny tzv. entezopatií. Je druhým nejčastěji vyskytujícím se onemocněním této skupiny. Prvenství drží bolestivé postižení šlachy m. supraspinatus, což je sval významně se podílející na funkci ramenního kloubu.
Tenisový loket je ve skutečnosti onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu, které postihuje cca 3 % populace. Toto onemocnění se vyskytuje u mužů i u žen ve stejném měřítku.
V přechodu šlachy na kost jsou patrné zánětlivé změny, lokalizované na vnější stranu dolního hrbolku kosti pažní (radiální epicondylus humeru). Přetíženy bývají především svaly natahující zápěstí (extenzory zápěstí) a svaly obracející ruku dlaní vzhůru (supinátory).
Tyto bolesti se označují za tenisové zřejmě z důvodu častějšího výskytu u sportovců, ale vzniknout mohou při jakékoliv činnosti, kdy dojde k přetížení.
Druhy tenisového lokte
- akutní forma
vzniká často po fyzicky náročné jednorázové zátěži, např. při nahazování omítek, dále při šroubování, utahování matek klíčem, rytí záhonu, štípání dříví, určitých sportovních výkonech - chronická forma
je diagnostikována po šesti týdnech trvání obtíží. Je provokována již vzniklými změnami v oblasti skloubení pažní a vřetenní kosti. Stejně tak i dlouhodobým přetěžováním, metabolickými, toxickými a jinými dalšími vlivy. Může být rovněž způsobena nesprávnou léčbou akutní formy tenisového lokte
Rizikové faktory
U akutní formy jsou rizikové jakékoliv dlouhodobé, fyzicky náročné činnosti, na které nejste zvyklí. Pokud chcete dělat nějaký sport, velký úklid, a podobně nepřehánějte to s intenzitou a délkou trvání. Dokonce ani práce u počítače, klikání na myš a psaní na klávesnici nemusí být bez následků.
Rizikové faktory chronické formy tenisového lokte můžeme ovlivnit například snížením tréninkové zátěže a začleněním různých kompenzačních cvičení (u sportovců), popř. změnou pracovních návyků (u lidí pracujících manuálně a jednotvárně). Například je výhodné měnit ruce v průběhu činnosti nebo střídat se s kolegy na různých stanovištích. Po rozvinutí strukturálních změn dochází k poruše prokrvení a látkové výměny a svaly začínají atrofovat.
Příznaky a léčba tenisového lokte
- bolest při pohmatu na zevní stranu loketního kloubu, zarudnutí a zvýšená teplota v této oblasti
- nepříjemné až bolestivé pocity při uchopení a nošení břemen (nákupní taška, dítě, atd.)
- později se bolest projeví i při zvednutí hrnku či drobného předmětu. Bolesti mohou vyzařovat do předloktí, prstů, paže nebo až do ramenního kloubu
- charakteristické pro tenisový loket je, že v klidu bolesti ustupují a při vynaložené námaze se opět vracejí. Mnohdy lidem s tímto onemocnění častěji vypadávají předměty z ruky a postupně klesá svalová síla
Léčba tenisového lokte není složitá, je však velice zdlouhavá a neobejde se bez aktivní spolupráce pacienta. Používá se konzervativní léčba - obklady, klidový režim - a v těžších případech léčba operační.
Autor: Lucie Regenermelová