Vysoký krevní tlak - hypertenze

Vysoký tlak - nová metoda léčby

Pavla Gazdová
17.11.2010

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je velmi rozšířené onemocnění srdce a cévního oběhu. V České republice trpí hypertenzí více než jeden milion lidí. V poslední době stále více vystupuje do popředí novinka v její léčbě, která na rozdíl od užívání léků nemoc definitivně vyléčí.

Hypertenze nastává při krevním tlaku vyšším než 140/90.

Vysoký krevní tlak se rozlišuje podle příčin vzniku:

  • esenciální hypertenze – trpí jí 95 % pacientů. Hlavní příčiny vzniku jsou opakovaný stres, nadměrná konzumace alkoholu, přejídání, nadváha, zvýšený příjem soli v potravě, nedostatek pohybové aktivity, genetika
  • sekundární hypertenze – trpí jí 5 % hypertoniků. Je způsobena jinou nemocí, např. zúžení ledvinných tepen, nemoci ledvin, štítné žlázy, kůry či dřeně nadledvin

Farmakologická léčba vysokého tlaku

Jde o léčbu pomocí léků, které nazýváme antihypertenziva. Jejich volba závisí na řadě okolností, např. dalších nemocech. Často jsou podávány kombinace medikamentů. Někteří pacienti tak mohou denně užívat 5 – 10 léků. Ty krevní tlak snižují a udržují na nízkých hodnotách. Léky hypertenzi úplně nevyléčí. Pokud pacient léky vysadí, jeho krevní tlak se opět zvýší.

U zhruba 34 % pacientů nelze za pomoci léků dosáhnout snížení krevního tlaku. Jsou tzv. rezistentní. Naději na léčení však mají i oni, a to v podobě nové léčebné metody.

Nová metoda léčby hypertenze

Jde o katetrizační intervenci, při níž se v celkové anestezii naleznou v tepně těsně před ledvinami nervová vlákna, která aktivitu ledvin ovlivňují tak, že krevní tlak roste. Poté, co lékaři přesné místo lokalizují, vypálí ho za pomocí tepelné energie. Proniknutí energie je velmi malé (2 – 4 mm). Jejím působením se tato nervová vlákna ničí. Po zákroku dochází ke stále trvajícímu poklesu krevního tlaku, a to i během prvního roku po výkonu. Pacient tak může postupně vysadit léky nebo snížit dávkování. Jde o velmi triviální, snadno technicky proveditelný zákrok.

Dosud byla tato metoda úspěšně testována v Austrálii, Německu a Polsku. V České republice byla léčba prozatím vyzkoušena u 15 pacientů. Léčbu podstoupili pacienti z rizikových skupin, u nichž byl krevní tlak špatně ovlivnitelný léky, a byli tak ohroženi cévní mozkovou příhodou nebo infarktem myokardu.

Na rozdíl od zahraničních kolegů využívají čeští lékaři vysokofrekvenční stimulaci nervových vláken v ledvinových tepnách, která jim umožňuje již během zákroku poznat, zda bude léčba u daného pacienta účinná. Princip spočívá v tom, že vlákna se stimulují ještě před aplikací energie a zjišťuje se, jestli dochází ke zvýšení tlaku. Po tomto zjištění se provede samotný zákrok a po něm opět stimulace vláken a zjištění, že ke zvýšení tlaku již nedochází.

Rizika nové léčby vysokého tlaku

Před zahájením léčby byla vyloučena všechna rizika. Jedním z nich je např. tvorba krevních sraženin. Z toho důvodu byl zvolen takový typ energie, který nepoškozuje cévní stěnu. Při zákroku se také používají katétry speciálně vyvinuté pro tuto léčbu. Před výkonem se provádí angiografické zobrazení ledvinových tepen, aby bylo zjištěno, že nedochází k jejich zúžení. Stejná kontrola se provádí i po zákroku.

Zatím je tato léčba určena pro pacienty z rizikových skupin, kteří jsou rezistentní na farmakologickou léčbu. Metoda není vhodná pro lidi trpící sekundární hypertenzí.

Budoucnost léčebné metody hypertenze

V současné době lékaři stále odhalují nové poznatky a souvislosti v této léčbě. Pro zodpovězení otázek typu „Bude možné takto léčit všechny hypertoniky?“, „Stane se farmakologická léčba minulostí?“, „Lze touto metodou léčit i jiné nemoci?“ je třeba realizace dalších studií a analýz. Nicméně už dnes se odborníci dívají na tuto metodu velice optimisticky a věří v její úspěšný rozvoj.

 

Ocenili byste tuto novinku v léčbě hypertenze?

Autor: Pavla Gazdová

Lupy
Škodí mikrovlnné trouby zdraví?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Plazma zachraňuje životy
Vyšetření a léky

Plazma zachraňuje životy

14.12.2010

Darování krevní plazmy je stejně důležité jako darování krve. Na dárcích této specifické tekutiny jsou závislé tisíce nemocných lidí. Krevní plazma je totiž nezbytnou přísadou při ...