Jak si připravit vlastní tempeh - nejzdravější fermentovaný sojový výrobek
Co byste řekli na to, kdybyste si uměli připravit vlastní tempeh? Možná se obáváte, že to je věda. V následujícím článku se dozvíte pravý opak. Pár ingrediencí, pár kroků a máte hotovo. Výroba je jednoduchá a výhodou je, že přesně víte, z jakých sojových bobů tempeh vyrábíte.
Výběr sojových bobů
Sojové boby můžeme koupit ve zdravé výživě či v některých supermarketech. Pokud chceme kvalitnější sojové boby, které zároveň budou zdravější, budou se lépe vařit a chuť bude krémovější, vybíráme sojové boby organické a geneticky nemodifikované.
Co ještě potřebujete na výrobu tempehu
- 4 PL vinného octa
- 1 PL startovacího základu na tempeh (20 g sáček cca 150 Kč)
- uzavíratelné sáčky / skleněné či keramické misky /
- banánový list
Samotná příprava - tempeh krok za krokem
Necháme pracovat sojové boby přes noc
Nasypeme 2 hrnky sojových bobů do větší misky a zalijeme vodou. Necháme namočené přes noc, nejméně 8 hodin. Jakmile uběhne zmíněná doba, vodu slijeme do další nádoby. Proč? Tato voda sice není zdravá pro nás, avšak je zdravá pro rostliny. Jelikož slitá voda trochu zapáchá, je vhodné ji použít pouze na rostliny venkovní. Boby zalijeme čerstvou vodou, opět scedíme, a takto pokračujeme do chvíle, kdy je voda čirá. Následně hrnec naplníme vodou tak, aby hladina vody byla 1 centimetr nad sojovými boby.
Vaření sojových bobů
Boby zakryjeme pokličkou. Jakmile se začnou vařit, odklopíme kousek pokličky, aby pára mohla unikat ven. Snižíme plamen, a když pára odejde, opět přiklopíme hrnec pokličkou. Boby vaříme 30 až 60 minut. Vaříme je do chvíle, kdy jsou téměř uvařené, ale stále trochu tvrdé na skus.
Příchází na řadu ocet
Na závěr přidáme 4 polévkové lžíce octa. Ocet přidáváme, abychom získali správné kyselé prostředí pro tvorbu tempehu. Nepřidáváme ocet na začátku, jelikož by nám zpomalil proces vaření. Boby můžeme ještě chvíli povařit do konzistence, která nám vyhovuje. Takto si připravíme tempeh přesně podle své chuti.
Přidání startovacího základu
Scedíme většinu vody a vrátíme hrnec na sporák na nízký plamen. Necháme zbývající vodu odpařit a stáhneme ze sporáku. Jakmile budou boby vychladlé, zhruba na teplotu 35t stupňů, přidáme 1 polévkovou lžíči startovacího základu a smícháme. Takto máme hotovo a můžeme plnit.
Plnění - připravit si sáčky, misky či banánové listy
Můžeme použít různé varianty. Oblíbenou variantou je uzavíratelný sáček, který můžete použít víckrát. Do sáčku uděláme špejlí dírky. Naplníme sáček zhruba do poloviny, uzavřeme, vypustíme vzduch a přeložíme zbývající část sáčku přes tempeh. Vytvoříme tzv. placatý obdélník, přesně takový tvar, jaký můžeme koupit v obchodě. Sáček položíme na suchý povrch a zatěžkáme dřevěným prkénkem. Necháme fermentovat 36 - 48 hodin na teplejším místě v bytě. Další možnost je použít keramickou či skleněnou misku, kterou stejným způsobem naplníme boby. Je dobré nezavírat misku víčkem, ale přiklopit ji nějakou větší pokličkou, ať má tempeh dostatečné množství vzduchu. Nejekologičtější variantou je banánový list, který můžete koupit ve specializovaném obchodě. Směs rozložíme do tvaru obdélníku uprostřed plátku listu a zabalíme. Spojit listy můžeme párátkem či špejlí. Takto připravený tempeh necháme fermentovat 36 - 48 hodin v teplejší části bytu. Jak poznáme, že fermentace probíhá úspěšně? Okolo tempehu se začíná tvoří bílá plíseň, což je znamení, že chemická reakce probíhá. Tempeh vydrží zhruba týden v lednici či půl roku v mrazáku.
Jak upravit fermentovaný tempeh?
Fermentovaný tempeh musíme tepelně upravit. Můžeme ho smažit, vařit či marinovat. Hodí se k asijským stir fry pokrmům či do salátů. Můžeme si také udělat chutnou pomazánku. Fermentovaný tempeh uvaříme, necháme vychladnout a následně na jemno rozmixujeme společně s hořčicí, chilli papričkou, mořskou solí a čerstvě namletým pepřem. Varianty jsou různé, kreativitě se meze nekladou. Dobrou chuť!
Vyzkoušejte třeba tyto recepty s tempehem
Stravovací guláš - aneb rychlý přehled trendů ve stravování
Foto: Pixabay.com
Autor: Alžběta Halamová