Očkování proti tetanu
Očkování proti tetanu je jediné očkování, které nás provází od narození po celý život. Mnohdy si ani neuvědomujeme, jak moc je důležité a proti čemu nás vlastně chrání.
Co je tetanus
Tetanus je velmi nebezpečné infekční onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetani. Tato bakterie se vyskytuje především v trávicím traktu koní, skotu a někdy i lidí a vylučováním výkalů se dostává do okolního prostředí. Zde je schopna se zapouzdřit a spóry mohou přežívat v různých extrémních podmínkách i několik desítek let. Do těla se dostávají přes drobná či větší poranění.
V těle se pak stanou znovu aktivními. Množí se a vylučují do těla jedovaté látky (neurotoxiny), které se šíří až k centrální nervové soustavě a ovlivňují inervaci příčně pruhovaného svalstva. Nervy ovládající tyto svaly se stávají dráždivějšími a svalstvo špatně ovladatelným.
Podle množství bakterií v ráně a také podle vzdálenosti od CNS bývá inkubační doba 3 -30 dní. Poté dochází ke křečím (nejdříve obličeje, poté trupu a končetin), které bývají velmi bolestivé. Nakažený člověk je prožívá při plném vědomí. Mluvíme zde o generalizovaném tetanu, nejčastějším typu tetanu vůbec (80 %). Dalšími typy jsou: mateřský, hlavový a místní tetanus – projevující se pouze v místě poranění.
Léčba tetanu
U menších ran může použití peroxidu vodíku, který uvolňuje do rány kyslík, zabránit pomnožení anaerobních bakterií tetanu.
Léčba pomocí antibiotik, podávání protitetanového imunoglobulinu, přeočkování a mnoho jiných postupů, je složitá, dlouhodobá a ne vždy úspěšná. Velké procento nakažených umírá na zástavu dechu, nebo selhání srdce.
Očkování
Prodělaná infekce navíc nezaručuje imunitu proti další nákaze, tu zajistí pouze očkování. V České republice je očkování proti tetanu povinné a hrazené pojišťovnami.
První očkování u dítěte probíhá mezi 13. – 15. týdnem života (v rámci tzv. hexavakcíny), druhá a třetí dávka se očkuje vždy s odstupem jednoho měsíce a čtvrtá s odstupem 6 měsíců. Poté se provádí přeočkování ještě v 5 - 6 letech, 14 - 15 letech. Po zbytek života v 10 - 15letých intervalech. Odborníci se však přiklánějí k vyšší hranici.
Nebylo-li přeočkování provedeno do 15 let po předchozím, přeočkovává se třemi vakcínami. Také při větších úrazech se přeočkování provádí, byla-li poslední vakcína aplikována před více než pěti lety.
Vedlejší účinky očkování
Jako reakce na očkování se, především u malých dětí, může objevit únava a teplota. Také místo po vpichu může být citlivé či oteklé. Výraznější alergické reakce jsou málo časté. Neočkují se však lidé nemocní, či oslabení (v rekonvalescenci, v těhotenství), nebo lidé s výraznou celkovou reakcí na předchozí očkování.
Autor: Zuzana Šimíková