Terapie

Hipoterapie

Michaela Holá
13.01.2009

Mnoho z nás vnímá koně jako nádherná zvířata a občasné milé společníky, ale ne každý již o nich přemýšlel jako o léčebném prostředku. Slovem hipoterapie se označuje právě druh léčby, při níž se využívá léčebné působení koně. Celkový efekt této metody není jen v oblasti fyzické, ale rovněž sociální a duševní. Můžeme tedy hovořit o tzv. bio-psycho-sociálním rozměru. Podstatný je také vzájemný kontakt se zvířetem.

Základní princip hipoterapie

Při jízdě na koni je pohyb koňského hřbetu přenášen na tělo člověka a tím je stimulován jeho centrální nervový systém. Je ovlivňováno napětí svalů a koordinace pohybů jedince se vylepšuje. Využívají se zde veškeré smyslové podněty, které mohou být mezi koněm a pacientem vyměňovány. Právě z důvodu co nejlepší výměny těchto podnětů bývá při hipoterapii využíváno jen měkké podložky místo obvyklého koňského sedla.

Komu je hipoterapie určena

Hipoterapie bývá prováděna u vhodných skupin lidí. Nejde jen o děti či dospělé s tělesným postižením, což je obvyklá představa laiků, ale její působení bývá využíváno též v mnohých dalších oblastech. Léčba pomocí kontaktu a jízdy na koni je vhodná pro lidi trpící např. neurologickým onemocněním (dětská mozková obrna, roztroušená skleróza), ortopedickým onemocněním (skolióza). Také se využívá u onemocnění kardiovaskulárního oběhu.

S pozitivním efektem bývá hipoterapie uplatňována též u dětí s poruchami chování či učení, s hyperaktivitou či s jiným druhem problémového chování. U dětí trpících agresivitou dokáže přispět k jejich uvolnění a navázání vztahu, do něhož mohou vložit veškeré své nevyjadřované kladné emoce. Pomáhá také lidem se závislostmi.

Pozitivní účinky hipoterapie

V průběhu terapie dochází k nácviku pohybu, k jeho lepší koordinaci, ke zlepšení držení těla či normalizaci svalového napětí. Jak již bylo řečeno, nepůsobí hipoterapie jen na problémy fyzické, ale její dopad lze spatřit též v působení na psychiku. Patrné je zvýšení sebevědomí, odbourávání nedůvěry a úzkosti, zlepšení komunikace, utlumení agresivity a hyperaktivity. K terapii patří též práce související s péčí o koně a s jejich přípravou na samotné ježdění, pomocí níž je dosaženo odpovědnějšího přístupu a poznání světa koní jako celku - s jeho radostmi, ale též povinnostmi.

Hipoterapii  obvykle doporučuje odborný lékař, který má na starosti daný problém jedince - neurolog, ortoped, internista. Léčbu samotnou provádí terapeut vzdělaný v oblasti fyzioterapie. Koně při terapii vede tzv. hipolog, většinou pomáhají také dobrovolníci.

Obvykle se hipoterapie provádí 20 minut 2x týdně. Samozřejmě nejpodstatnější pro její hladký průběh a co nejlepší účinek je individuální přizpůsobení potřebám každého člověka. Základním doporučením je, aby byla respektována skutečnost, že hipoterapie opravdu není vhodnou metodou pro lidi trpící strachem z těchto zvířat. Přemlouvání či nucené překonávání strachu jistě není na místě.

 

Máte s hipoterapií zkušenosti?

Autor: Michaela Holá

Péče o chodidla
Příčiny rakoviny vaječníků

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...