Těhotenství

Siamská dvojčata

Veronika Tůmová
08.06.2011

Siamská dvojčata jsou dvojčata stejného pohlaví, která se narodí srostlá v určité části těla, sdílí společný krevní oběh a někdy i životně důležité funkce a orgány, což obvykle znamená velké riziko v případě operace, která má docílit jejich oddělení.

U nás se tento jev, díky včasným ultrazvukovým vyšetřením, už prakticky nevyskytuje. V rozvojových zemích nebo v zemích hluboké katolické víry je však interrupce za jakýchkoliv okolností nepřípustná, i přes vysoké riziko úmrtí postižených dětí nebo velké nebezpečí kritických komplikací v případě přežití. Někdy tak přijdou na svět děti, které v ten okamžik začínají svůj, obvykle málo nadějný, boj o přežití.

Jak dochází ke srůstu dvojčat

U jednovaječných dvojčat dochází k přirozenému rozdělení mezi 8. až 12. dnem od početí. Dvojčata mají společnou placentu a vyvíjejí se v jednom plodovém obalu. Pokud dojde k rozdělení později, neproběhne už úplně a zárodky zůstanou srostlé, nejčastěji v oblasti hrudníku, vzácně pak částí hlavy.

V takovém případě obvykle dochází k samovolnému potratu nebo se pro něj rozhodne matka pomocí operačního zákroku. Je však známo mnoho případů, kdy byla srostlá dvojčata donošena a medicína se více či méně úspěšně pokusila o jejich oddělení a záchranu.

Nejdůležitějším a rozhodujícím faktorem je umístění srůstu a poloha a funkčnost orgánů obou dvojčat.

Bratři Bunkerovi

Proč právě siamská dvojčata? Právě podle bratrů Changa a Enga Bunkerových (1811 – 1874), dvojčat srostlých v oblasti hrudníku, pocházejících ze Siamu (dnes Thajsko). Stali se nevídanou světovou senzací, procestovali Evropu i Ameriku a se svými výstupy šokujícími veřejnost vydělali jmění.

Byli samozřejmým středem zájmu tehdejších vědeckých výzkumů, k pokusu o jejich oddělení se však lékaři neodhodlali a podstoupit tak velké riziko nechtěli ani rodiče obou bratrů. Velkou kuriozitou je fakt, že oba bratři se oženili a počali dohromady 21 dětí! Bratři Bunkerovi jsou považováni za nejslavnější siamská dvojčata v historii a za jednu ze tří rarit (vedle bílých slonů a siamských koček), které Thajsko dalo světu.

Každý případ siamských dvojčat bývá od začátku mediálně sledován a vzhledem k takovéto deformaci se jejich další život obvykle točí kolem veřejného vystupování jako způsobu obživy. V dalších zemích různých koutů světa se jich takto proslavilo ještě několik.

Siamská dvojčata u nás

Několik případů siamských dvojčat mají i na Slovensku. V roce 2000 tam lékaři úspěšně oddělili sestry srostlé v oblasti pánevní kosti. V Čechách se narodila siamská dvojčata naposledy v roce 1986. Je však velmi známý případ sester Růženy a Josefíny Blažkových z jižních Čech, žijících v letech 1878 – 1922, které byly srostlé také v oblasti pánve. Sestry se proslavily u nás i v zahraničí a jedna z nich se dokonce později stala matkou zdravého chlapce.

Autor: Veronika Tůmová

Jak správně pečovat o dlouhé vlasy
Sklerodermie

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Fibromyalgie
Onemocnění kloubů a končetin

Fibromyalgie

Fibromyalgie je stav charakterizovaný bolestmi svalů, šlach a kloubů celého těla, zejména však podél páteře. Tělo je také citlivé na dotek, zejména v tzv. spouštěcích bodech (trigg ...

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...