Těhotenství

První příznaky těhotenství

Dominika Škamlová
09.02.2011

Některé ženy o svém těhotenství vědí v podstatě od počátku, jiné na něj mohou přijít třeba až v sedmém týdnu. Záleží na pravidelnosti menstruace a projevených příznacích. V tomto článku si probereme všechny příznaky, které mohou (ale také nemusí) signalizovat těhotenství, a také co dělat, když zjistíte, že jste v jiném stavu.

Kdo své těhotenství plánuje, pravidelně si dělá těhotenský test, nebo navštěvuje gynekologa. Každopádně větší počet otěhotnění nastává neplánovaně. Pokud žena pozná své těhotenství příliš pozdě, může to znamenat určitá rizika pro plod v důsledku životosprávy, kterou téměř každá žena výrazně změní, jakmile zjistí, že čeká miminko.

Nebezpečí pro plod

Některé vývojové vady plodu jsou geneticky dané, tudíž neovlivnitelné. Nebezpečí stoupá například s věkem matky. Ale stravovací návyky a vůbec celkový způsob života jdou často výrazně změnit k lepšímu. Takto lze miminku zajistit nejlepší možné podmínky pro zdravý vývoj.

Rizikové faktory

  • pití alkoholu
  • kouření
  • nedostatek spánku a odpočinku
  • nepravidelná strava
  • velká fyzická námaha
  • rizikové pracoviště (práce s chemikáliemi a jinými zdraví nebezpečnými látkami)
  • stres

Aby se žena těchto potenciálních nebezpečí vyvarovala, a udělala tak vše pro zdraví svého dítěte, je důležité včas příznaky těhotenství rozpoznat.

Příznaky těhotenství

  • vynechání menstruace
  • bolesti břicha
  • bolesti a zvětšení prsou
  • zácpa
  • ranní nevolnost
  • změna chuťových a čichových vjemů
  • únava
  • změny nálad

Všechny zmíněné příznaky mohou mít řadu jiných příčin, než je gravidita. A naopak – můžete být těhotná a nemusíte mít ani jeden příznak. Každopádně je dobré si při sebemenších pochybnostech udělat těhotenský test a přizpůsobit se jeho výsledku.

Když je test pozitivní

Před použitím těhotenského testu si prostudujte návod a hlavně zjistěte dobu, kdy by měl být výsledek testu průkazný (některé testy uvádějí dobu, která uplynula od 1. dne vynechání menstruace, jiné čas po styku, při němž mohlo dojít k oplodnění).

Pokud je výsledek testu pozitivní, měla byste co nejdříve navštívit gynekologa, který vaše těhotenství potvrdí (případně vyvrátí) vyšetřením krve a ultrazvukem. Ještě před absolvováním vyšetření by se každá žena, která je s největší pravděpodobností těhotná, měla vyvarovat všech výše zmíněných rizikových faktorů.

A pak se už začít připravovat a těšit na příchod nového člena rodiny.

 

Jak a kdy jste vy zjistila, že jste těhotná?

Autor: Dominika Škamlová

Baňkování - prastará i moderní technika
Prokrastinace a jak se jí vyvarovat

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Sexuální problémy po porodu
Porod

Sexuální problémy po porodu

26.02.2011

Intimní život ženy i jejího partnera se může narozením dítěte od základů změnit. Důvodem nemusí být jen náhlý nedostatek času a spánku, nové povinnosti a pocit velké odpovědnosti. ...

Iyengar jóga
Jóga

Iyengar jóga

19.02.2011

Tato metoda jógy bývá mnohdy považována za nejpreciznější a nejucelenější koncepci jógových cvičení. Důležitá je pro ni pozornost k detailu a stav nutného soustředění mysli. Obsahu ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Baňkování - prastará i moderní technika
Terapie

Baňkování - prastará i moderní technika

17.02.2011

Jednu z léčebných metod čínského lékařství představuje baňkování. Baňková masáž, neboli vakuoterapie, patří k vůbec nejstarším léčebným metodám, svými kořeny sahá až do Mezopotámie ...

Syfilis může i zabíjet
Syfilis

Syfilis může i zabíjet

Syfilis (příjice, lues) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallium, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Neléčená syfilida může být smrtelná ...