Přeprava letadlem v těhotenství
Těhotenství je období mnoha psychických i fyzických změn, více či méně příjemných. Rozhodně to však není doba, kterou byste musela trávit v naprosté izolaci.
Cestování se díky dostupnosti nejrůznějších služeb stává v mnoha ohledech lépe zvladatelnou i příjemnější záležitostí a i letecké společnosti se již v mnohém přizpůsobili, třeba právě těhotným ženám.
Před odletem na dovolenou mohou nastávající maminku trápit obavy, zda cestu zvládne skutečně bez potíží. Základním předpokladem pro cestování v těhotenství, letecky nebo jinak, je dobrý zdravotní stav a předpoklad, že dosavadní průběh gravidity byl bez komplikací.
Nejvhodnější doba pro cestování v těhotenství
Nejvhodnější dobou k cestování je pro těhotnou ženu druhý trimestr těhotenství. Ranní nevolnosti a další nepříjemnosti často provázející počátek těhotenství už obvykle v tuto dobu odezněly, žena se cítí relativně dobře a přitom na ní těhotenství není ještě natolik znatelné, aby ji fyzicky omezovalo. V této době je také mnohem nižší riziko samovolného potratu nebo předčasného porodu. O každém typu cestování a samozřejmě zvláště leteckém, je nutné informovat lékaře v těhotenské poradně. Ten zváží okolnosti a může přispět mnoha cennými radami a tipy ohledně bezpečného cestování. Pokud se však bude jednat o rizikové těhotenství, vysoký krevní tlak, těhotenskou cukrovku nebo anémii, cestování v tom případě nebude doporučeno.
Jak se vyhnout potížím a zvládnout dobu letu
- Pokud možno necestujte do příliš vzdálených destinací, s extrémně dlouhou dobou letu.
- Zvolte sedadlo do uličky a během letu často vstávejte a protáhněte se, projděte se uličkou. Vsedě pak procvičujte nohy v kotnících a chodidla, pro zlepšení krevního oběhu.
- Díky zvýšení rizika vzniku žilní trombózy v těhotenství si opatřete speciální zdravotní punčochy.
- Vzduch v letadle je suchý, přibalte si proto malé množství hydratačního krému na obličej a rty.
- Hodně pijte! Do letadla si s sebou můžete vzít jen omezené množství tekutin, kalíšek vody by vám však posádka letadla měla na požádání dát bezplatně.
Možná rizika při přepravě letadlem
Detektory na letišti – rámy nevyužívají rentgenového záření, jako detekční přístroje pro kontrolu obsahu zavazadel, ale pouze elektromagnetické pole. Cestujícím ani těhotným ženám nejsou nebezpečné.
Turbulence – mírné otřesy plodu neškodí, ale maminky by se měly vyvarovat možnosti pádu a proto být připoutány po většinu letu, pro případ nečekaných turbulencí.
Bezpečnostní pás – zapíná se pod bříškem, aby na plod netlačil. Správné použití pásu, stejně jako při přepravě autem, plodu neuškodí.
Rychlost a vibrace – ani vibrace a zrychlení při vzletu a přistávání nejsou pro dítě v děloze rizikové. Studie dokázaly, že rytmus srdečního tepu nenarozeného dítěte se v těchto situacích nijak neliší od normálu.
Nižší tlak vzduchu v kabině – může dočasně zvýšit krevní tlak a puls citlivějším osobám, na plod však nemá nepříznivý vliv.
Vesmírné záření – při běžném letu nepředstavuje problém. Létat často se však těhotným ženám všeobecně nedoporučuje.
Podmínky leteckých společností pro přepravu těhotných žen
Podmínky pro leteckou přepravu těhotných žen se u různých leteckých společností liší. Některé z nich vyžadují písemné potvrzení od lékaře, v době po 28 týdnu těhotenství, že je žena v pořádku a může absolvovat cestu letadlem. U Českých aerolinií není toto potvrzení vyžadováno do konce 34 týdne těhotenství. Po 34 týdnu je však toto potvrzení, v podobě formuláře, nutné předložit u všech společností, vždy při odbavení k letu. Před cestou si proto zjistěte všechny důležité informace týkající se požadavků vámi zvolené letecké společnosti, v případě vašeho těhotenství.
Foto: Sxc.hu
Autor: Veronika Tůmová