Pozdní těhotenství
Hranice nejčastějšího věku prvorodiček se za několik posledních desetiletí znatelně posunula. Přivést na svět první dítě po třicátém a pětatřicátém roce ženy bývalo velmi ojedinělé a možná i pohoršující, dnes je to naopak běžný jev.
Změnil se natolik přístup žen k těhotenství a k mateřství? Staví na první místo kariéru a finanční zajištění a teprve na druhé místo rodinu? Jsou starší maminky zkrátka víc trendy, nebo jde jen o příznak doby, která se zdá být stále těžší?
Důvody k odkládání těhotenství
Žijeme v době, kdy živit rodinu už dávno není výsadou mužů. Dokončení vyššího vzdělání za účelem perspektivního zaměstnání, kariéra, společenské postavení, vlastní bydlení a stabilní vztah, to jsou proto jedny z mnoha priorit, které se ženy snaží naplnit před početím prvního potomka.
Jindy to může být třeba jen snaha užít si bezstarostného života, cestovat, poznávat nové známosti, po všech stránkách dozrát a dospět. Žena fyzicky i psychicky vycítí, kdy nastal správný čas pro mateřství.
I mnohé mladé maminky, které se ocitly ve své situaci neplánovaně, se však dokázaly brzy naučit zodpovědnosti a všemu, co vyžadovala jejich nová role. Není proto správné předpokládat, že starší a materiálně zajištěná prvorodička se ke své nové úloze matky postaví vždy lépe, zodpovědněji a přirozeněji než mladší a nezkušenější žena.
Rizika pozdního těhotenství
Početí v pozdějším věku ovlivnil také rozvoj medicíny a její možnosti. Mnoho párů po celém světě využívá např. možnost umělého oplodnění a to i ve věku, kdy už by žena nemohla přirozeně otěhotnět. Plodnost ženy ve vyšším věku klesá a snaha o početí může být dlouhodobou a stresující záležitostí.
Po 35. roce života ženy se již také zvyšují určitá rizika. Zejména po čtyřicítce je zvýšené riziko např. těhotenské cukrovky, nižší porodní váha novorozence nebo poruchy dýchání novorozence.
Častěji hrozí také výskyt Downova syndromu (postižení a deformace vzniklá narušením chromozomů), ultrazvukové vyšetření a vyšetření plodové vody však dokáže toto postižení odhalit včas. Ženy po čtyřicátém roce věku také mnohem častěji rodí císařským řezem.
Pozitiva pozdního těhotenství
Podle amerických odborníků pozdní těhotenství podstatně snižuje riziko onemocnění rakovinou vaječníků. Další výhodou je již zmíněná psychická i materiální připravenost, pevný vztah a zázemí.
Lékařská péče o matku a novorozence je dnes již také na mnohem lepší úrovni než dříve, po 35. roce věku ženy je tu např. možnost pojišťovnou hrazených vyšetření plodové vody, kdy je možné včas odhalit některé genetické vady.
Autor: Veronika Tůmová