zdroj: pixabay.com
Těhotenství

Potratová pilulka dorazila do Čech. Lékaři ji schvalují. A vy?

Veronika Tůmová
06.08.2014

Dlouho očekávaná pilulka RU-486, navzdory tomu, že má název jako od vynálezce Krakatitu, prý rozhodně nemusí budit obavy. Konečně dorazila i k nám, přesněji řečeno, českým ženám zvažujícím interrupci je dostupná od 16. června tohoto roku. Někteří jsou tomu rádi, jiní protestují. Kontroverzní potratová pilulka je u nás stále předmětem žhavých diskusí, polemik a nesouhlasných výroků odpůrců.

Česká gynekologická a porodnická společnost však potratovou pilulku vítá a podporuje. Její užití má zaručit ženě šetrnější potrat s vymizením mnoha rizik, která hrozí ženě při klasické interrupci. Její odpůrci však ve svých protestech neutichají a tvrdí, že rozhodně nemusí být tak bezpečná, jak tvrdí lékaři.

Co dokáže pilulka RU-486

Jaký je průběh potratu po jejím užití? Potratovou pilulku lze k přerušení těhotenství použít do sedmého týdne, tedy do 49. dne od početí. Je složena celkem ze čtyř tablet. Celý proces začíná jednorázovým užitím prvních tří, které pomocí účinné látky "mifepriston" zamezí dalšímu vývoji plodu, který bez potřebné výživy odumírá. Čtvrtá tableta, k užití s odstupem 36 až 48 hodin, zapříčiní vypuzení plodu z těla. Vše připomíná silnější a možná o něco déle trvající menstruaci. Všechny pilulky jsou podány ženě pod dohledem lékaře, předepsat je smí pouze lékaři v nemocnicích. Po užití první dávky lékař sleduje možnost alergické reakce či jiných komplikací. Po užití poslední pilulky je nutná závěrečná kontrola, kdy se lékař přesvědčí, že k potratu došlo a byl úspěšně dokončen.

Je pilulka RU-486 šetrná a bez rizik, jak tvrdí odborníci?

Podle odborníků je klasický chirurgický potrat daleko rizikovější a zatěžující než nový způsob pomocí potratové pilulky. Nehrozí tu rizika související s použitím celkové anestezie, poranění dělohy při zákroku a její zánět vyvolaný infekcí. Péče o ženu ve formě pravidelných kontrol a sledování reakcí po užití pilulky je podle odborníků dostačující, přestože jiní se ohání i českou legislativou, např. zákonem o potratu z roku 1986. Hnutí pro život tvrdí, že tento zákon nařizuje, aby každá interrupce byla provedena ve zdravotnickém zařízení. V tomto případě však žena odchází po užití potratové pilulky domů, čímž podle ochránců nenarozeného života riskuje výskyt komplikací a ohrožuje své zdraví i život.

Spolehlivost potratové pilulky

Potrat vyvolaný užitím pilulky nemusí proběhnout zcela správně a úplně, někdy k němu nemusí vůbec dojít. V tom případě je nutné přistoupit ke klasickému chirurgickému zákroku. Toto se však stává přibližně v 10 % případů, což svědčí o vysoké spolehlivosti potratové pilulky RU-486.

Potraty v Čechách - hrozí jejich nárůst?

Potraty jsou v naší zemi legální od roku 1957. V roce 1987 byly zrušeny tzv. interrupční komise, které rozhodovaly o tom, zda ženě bude zákrok povolen. Velká vlna potratů pak byla zaznamenána v roce 1990. Podle odborníků hromadný nárůst zájmu o umělé přerušení těhotenství po uvedení potratové pilulky na český trh nehrozí. V České republice je v současnosti situace příznivá, tedy počet provedených potratů je poměrně nízký a svědomitost mužů i žen ohledně užívání antikoncepce je uspokojivá. Předejít nechtěnému těhotenství pomocí antikoncepce zůstává jediným spolehlivým způsobem, jak nemuset nikdy uvažovat o potratu, ať už by byl proveden jakýmkoliv způsobem.

Odkud k nám přišla potratová pilulka?

Potratová pilulka není žádnou převratnou medicínskou novinkou, jak se nám může zdát. Ve skutečnosti spatřila světlo světa ve Francii už před 34 lety! Poprvé byla použita v roce 1980 a už o osm let později našla legální využití v pětadvaceti zemích Evropy. Česká republika je nyní další zemí, kde je potratová pilulka k dostání a jen čas ukáže, jak na ni bude reagovat veřejnost. Znamená-li skutečně přínos a šetrnou úlevu ženám podstupujících interrupci, či nikoliv. Cena potratové pilulky se pohybuje okolo 3 500 Kč. Není hrazena pojišťovnami. Pouze v případě, je-li interrupce nutná ze zdravotních důvodů, je možné žádat zdravotní pojišťovnu o celou či částečnou úhradu potratové pilulky.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Co nevíte o medu - přírodní sladidlo i lék
Duchovní příčiny nemocí

Další články

Jak pečovat o kontaktní čočky
Oči

Jak pečovat o kontaktní čočky

21.07.2014

Péče o kontaktní čočky může připadat uživatelům brýlí příliš složitá a zdlouhavá. Možná i proto zůstávají raději věrní klasickým brýlím. Je pravdou, že stejně jako brýle, i kontakt ...

Jak vybrat dětské brýle - čočky, obruby i design
Oči

Jak vybrat dětské brýle - čočky, obruby i design

15.07.2014

Nošení brýlí se bohužel často nevyhnou ani naši nejmenší. Malé děti nám však zpravidla neřeknou, jak se v nich cítí, a proto jejich výběru musíme my, rodiče, věnovat maximální pozo ...