Cvičení v těhotenství
Pokud máte obavu, že v těhotenství musíte se sportem, který milujete, ihned přestat, uklidníme vás. Cvičení během těhotenství neznamená pro miminko žádné riziko, naopak vám fyzická zdatnost a dobře natrénované dýchání může při porodu značně pomoci.
Ano, i v těhotenství lze s cvičením začít!
I když jste dosud sportu příliš neholdovala, ale v těhotenství vás zvýšený pohyb láká a vidíte jej jako přínos pro sebe i pro miminko, bez obav začněte. Nikde není napsáno, že by vám lehký jogging, plavání, jóga a mírné posilování mělo uškodit. Pokud nemáte zdravotní komplikace a vaše těhotenství není rizikové, můžete si vybrat jakoukoliv činnost, která vám zvýší kondici, pružnost a zlepší dýchání. Ideální je začít svižnou chůzí a postupně doplňovat i jiné aktivity.
Sport v těhotenství - musíme ubrat na intenzitě?
Byla jstě ještě před těhotenstvím neustále v pohybu? I v těhotenství rozhodně nepřestávejte! Nikdo vám sice nedoporučí, abyste sportovala denně dlouhé hodiny, ale vyplatí se svůj pravidelný sportovní program udržovat tak dlouho, dokud to tělo zvládá a je vám to příjemné. Pozor si dávejte na tepovou frekvenci a přehřátí organismu, jednoduše řečeno - při cvičení nesmíte lapat po dechu. Cvičení by mělo být pozvolnější a ve větší pohodě, než jste byla dříve zvyklá. Příroda je v tomto ohledu velmi chytrá a sama vám dá najevo, kdy stačí.
Silové cvičení, cviky na bříško a běh - je nutné se jim v těhotenství vyhýbat?
V těhotenství nás kromě jiných zaplaví hormon relaxin, který uvolňuje vazy a klouby, aby naše tělo připravilo na porod. Díky tomuto hormonu někteří odborníci hovoří o riziku zranění kloubů během silového tréninku. Ovšem podle nejnovějších výzkumů je lehká až střední intenzita posilování bezpečná i pro těhotné ženy. Když žena zvládne techniku dýchání, vyhne se tak možným lehkým závratím, které jsou během posilování možné.
Co se týče cviků na bříško, i ty nejsou tabu. Břišní svaly můžeme lehce procvičit a posílit ve stoje či v kleku. Cvik vychází z pilates a jógy. Ndechneme se nosem a s tímto nádechem vtáhneme pupík jakoby dovnitř až k páteři (pocitově), zadržíme asi na 30 vteřin a s výdechem ústy povolíme. Několikrát opakujeme.
Běh sice není sportem, kterým se v těhotenství začíná, ale pokud jste běhu ráda holdovala, vzdávat se ho ani teď nemusíte. A není třeba se bát, že by se miminko v bříšku příliš natřásalo, miminko je obklopeno plodovou vodou, takže se bude jen trochu víc pohoupávat. Se stoupající váhou si však musíme hlídat možné změny na kloubech a vazech, v případě potíží raději vyměťe běh za lehký jogging, chůzi či eliptický trenažér, abychom kloubům ulevily.
Foto: Pixabay.com
Autor: Michaela Chylková