Tasemnice
Tasemnice je střevní onemocnění vyvolané parazity. Přítomnost dospělých tasemnic v organismu často nemívá žádné typické příznaky. Onemocnění je většinou bezpříznakové nebo se projeví mírnými trávicími obtížemi. Člověk může být také mezihostitelem, kdy v různých jeho orgánech přežívají larvy tasemnic. Tato forma může být velmi závažná.
Člověk může být definitivním hostitelem některých druhů tasemnic, dále může být mezihostitelem druhů jiných, a ve vzácných případech také mezihostitelem a definitivním hostitelem tasemnice jednoho druhu.
Z uvedeného vyplývá, že tasemnice mají obvykle dva hostitele (jednoho mezihostitele, a jednoho definitivního hostitele: ovšem nutno brát jako stádia, protože mezihostitelem a častěji i definitivním hostitelem může být více druhů organismů u jednoho druhu tasemnice). U člověka také parazituje škulovec široký (Diphyllobothrium latum), který má vývoj tříhostitelský.
Tasemnice žije ve střevě člověka, a uvolňuje velké množství vajíček, které odcházejí spolu se stolicí hostitele ven z organismu. Vajíčka mohou opouštět článek izolovaně tzv. uterinním pórem (proces se nazývá anapolýza) či po rozpadu celého článku (proces apolýzy). Tasemnice se také nazývají oviparní organismy, protože se rozmnožují pomocí produkce vajíček.
Hlavička tasemnice má háčky, kterými se bezpečně zachytí na těle střeva. Při svém vegetování v těle člověka vytváří tasemnice články. Ty obsahují kompletní pohlavní orgány a vytvářejí vajíčka, a proto je vlastně každý článek schopen samostatného způsobu života. Články se vylučují spolu se stolicí a celý proces se opakuje.
Příznaky tasemnice
- snížená chuť k jídlu
- pocit na zvracení
- hubnutí
- bolest břicha
- průjem
- bolest hlavy
- svědění kůže
- zvracení
- závratě
- svalové křeče
- zastřené vidění
Nejčastější druhy tasemnic
- tasemnice bezbranná (Taenia saginata)
- tasemnice dlouhočlenná (Taenia solium)
- tasemnice dětská (Hymenolepis nana)
- škulovec široký (Diphyllobothrium latum)
Přenos neboli infekce člověka se děje především perorální cestou, zejména konzumací mezihostitelů, jejichž maso není dostatečně dobře tepelně upraveno, proto je základním preventivním opatřením dostatečná tepelná úprava masa prasat, krav, ryb a krabů.
Další preventivní opatření je dbát na hygienu dětí.
Setkali jste se někdy s tímto onemocněním?
Autor: Lucie Regenermelová