Syfilis

Syfilis může i zabíjet

Lucie Regenermelová
11.02.2011

Syfilis (příjice, lues) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallium, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Neléčená syfilida může být smrtelná nebo způsobit trvalou invaliditu.

Nemoc vzniká proniknutím bakterie do těla nejčastěji narušením sliznice nebo kůže. Projevuje se ve třech typických stádiích, která se střídají s obdobím latence.

První stádium syfilidy

První stádium nastává dva až tři týdny od nákazy. V místě kontaktu s bakterií, nejčastěji v okolí pohlavních orgánů, se vytvoří tvrdý nebolestivý vřed, který má v průměru dva až tři centimetry. Současně dojde ke zduření mízních uzlin v místě vstupu infekce do těla (nejčastěji tříselných, došlo-li k přenosu ústy, pak krčních).

Vřed se obvykle během 4-6 týdnů spontánně zhojí, infekce však postupuje mízní cestou do přilehlých uzlin, a šíří se tak do celého organismu.

Sekundární stádium

V této fázi se infekce projeví vyrážkou, která se nejčastěji objeví na trupu a v ústech, a to v podobě bílých stroupků. Současně dochází k nebolestivému zduření hlavních uzlin. Vyrážka i zduření během několika týdnů zmizí, mohou se však po čase znovu objevit a to i opakovaně.

Zhruba po dvou letech všechny příznaky mizí. Období zdánlivé latence, kdy bakterie ničí organismus bez výraznějších vnějších projevů, přeruší po delší době (rozmezí 5 až 20 let) terciální stádium (pozdní syfilis).

Terciální stádium - pozdní syfilis

Pozdní syfilida napadá nejčastěji klouby, srdce i celou cévní soustavu. Dochází k destrukci nosní přepážky, zánětem je postiženo patro i kosti.

Napadena je centrální nervová tkáň, což vede k pohybovým potížím (např. obrna, ochrnutí) i psychickým onemocněním (demence, bludy, poruchy osobnosti atd.). U těhotných žen způsobuje syfilis těžké deformace plodu nebo jeho smrt.

Prevence syfilidy

Prevencí syfilis je věrnost jednomu partnerovi a používání kondomu, což však nevylučuje přenos nemoci, pokud je usazena na jiných míst, než jsou genitálie. Důležitá je hlavně včasná diagnóza (asi 60 procent onemocnění je odhaleno náhodně) a vhodná léčba.

Testy na syfilis nelze provádět anonymně, neboť se na onemocnění vztahují přísná epidemiologická pravidla. Léčba pohlavních chorob je v ČR dána zákonem a je povinná, stejně jako informování dalších sexuálních partnerů. Nemoc se léčí antibiotiky. Vědomé šíření nemoci je trestné.

Autor: Lucie Regenermelová

Zlomeniny kostí - 1. část
Pomočování dětí

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Odkyselení organismu
Zdravý život

Odkyselení organismu

28.01.2011

Již v době starých Egypťanů a v antickém Řecku a Římě byla péče o život zásaditá. V těchto dobách se k ošetření používala jedlá soda, mléko a zásaditá mýdla. Využívalo se koupelí, ...

Zánět hrtanu - laryngitida
Laryngitida

Zánět hrtanu - laryngitida

22.01.2011

Důvodem laryngitidy obvykle bývá bakteriální či virový zánět hrtanu, někdy se však může projevit též po pobytu v nepříznivém prostředí a působení škodlivých látek na dýchací cesty. ...

Zlomeniny kostí - 1. část
Zlomenina

Zlomeniny kostí - 1. část

20.01.2011

Kosti jsou jedním z nejdůležitějších stavebních prvků v těle. Naši kostru tvoří více než 200 kostí. Přesto, že jsou tvořeny velmi pevnou tkání, téměř každá z nich se může nějakým z ...