Školák a předškolák

Pomočování dětí

Veronika Tůmová
21.01.2011

Pomočování dětí školního věku není zdaleka tak vzácný a neobvyklý problém, jak se může zdát, což by vám pravděpodobně potvrdil každý pediatr. Pokud čelíte této nepříjemné skutečnosti i v případě vašeho dítěte, možná se vám bude hodit pár informací.

Porucha schopnosti udržet moč ve věku, kdy už by děti měly svůj močový měchýř ovládat, se nazývá enuréza. U denního pomočování je tato hranice kolem třetího roku, noční pomočování může přetrvávat do pěti let.

Noční pomočování se může projevovat různě, od slabého samovolného úniku moči až po úplné vyprázdnění močového měchýře do postele třeba i několikrát za jedinou noc. Ani v tomto případě však není pomočování považováno za důsledek duševní poruchy a rodiče by rozhodně neměli propadat panice např. při občasném pomočení, (třeba po předchozím stresovém prožitku), což se podle odborníků za enurézu nepovažuje.

Kdy je nutné vyhledat odborníka?

Dítě většinou začíná pomalu ovládat své vylučovací ústrojí v době mezi 2. – 3. rokem věku, kdy se také pokoušíme naučit jej chodit na nočník a přestat používat pleny. Všechno však vyžaduje svůj čas a hlavně trpělivý přístup.

Pomočování se považuje za normální do zhruba pěti let věku dítěte. Jak už bylo řečeno, příčinou nebývá samotný psychický stav, ale přehlížením tohoto problému a oddalováním jeho řešení může nakonec k psychickým problémům opravdu dojít. V tomto věku dítěte je proto nutné situaci sledovat a o všem se včas poradit s odborníkem.

Příčiny a léčba pomočování

Příčina pomočování může být například zánět nebo porucha funkce močových cest, nedostatek určitých hormonů, nervové onemocnění vedoucí k hyperaktivitě, ale i dědičnost nebo nesprávná výživa. Vznik psychického problému bývá teprve důsledkem.

Dítě neschopné ovládat své vylučovací ústrojí je vystavováno stresu ve chvíli, kdy si tento problém uvědomí. Tento často se opakující faktor může vést až k pocitům méněcennosti a sociálnímu handicapu.

Léčba bývá dlouhodobou záležitostí a vyžaduje velmi trpělivý a systematický přístup k dítěti, vzájemnou spolupráci rodičů a lékařů. Spočívá v zavedení určitých pravidel, jako je upravení návyku přísunu tekutin, a dále podávání léků na snížení produkce moči v nočních hodinách, a podobně.

Neméně důležitá je psychická podpora dítěte. Rodiče by dítě za pomočování rozhodně neměli trestat nebo mu vyčítat, že jim přidělává práci s praním a povlíkáním. Dostali by tak své dítě do začarovaného kruhu psychických problémů.

Enuréza bývá často zaměňována s pojmem močová inkontinence. V tomto případě jde však většinou o dočasný, krátkodobý problém a je často důsledkem aktuálního zdravotního stavu pacienta. V případě jakéhokoliv podezření se informujte u svého dětského lékaře.

 

Měli jste vy nebo vaše dítě problémy s pomočováním? Jakým způsobem jste se léčili?

Autor: Veronika Tůmová

Syfilis může i zabíjet
Zlomeniny kostí - 2. část

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Syfilis může i zabíjet
Syfilis

Syfilis může i zabíjet

Syfilis (příjice, lues) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallium, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Neléčená syfilida může být smrtelná ...

Odkyselení organismu
Zdravý život

Odkyselení organismu

28.01.2011

Již v době starých Egypťanů a v antickém Řecku a Římě byla péče o život zásaditá. V těchto dobách se k ošetření používala jedlá soda, mléko a zásaditá mýdla. Využívalo se koupelí, ...

Zánět hrtanu - laryngitida
Laryngitida

Zánět hrtanu - laryngitida

22.01.2011

Důvodem laryngitidy obvykle bývá bakteriální či virový zánět hrtanu, někdy se však může projevit též po pobytu v nepříznivém prostředí a působení škodlivých látek na dýchací cesty. ...

Zlomeniny kostí - 1. část
Zlomenina

Zlomeniny kostí - 1. část

20.01.2011

Kosti jsou jedním z nejdůležitějších stavebních prvků v těle. Naši kostru tvoří více než 200 kostí. Přesto, že jsou tvořeny velmi pevnou tkání, téměř každá z nich se může nějakým z ...