Sarkoidóza

Co je Sarkoidóza

Lucie Regenermelová
06.12.2010

Sarkoidóza je multisystémové granulomatózní onemocnění nejistého původu. Nejčastěji však postižuje dýchací systém.

Přestože se lze s projevy sarkoidózy setkat téměř v každé tkáni (v každém orgánu), významně převažuje postižení dýchacího systému, konkrétně postižení plic a nitrohrudních lymfatických uzlin. Příčina nemoci není známa. Postihuje lidi mladšího věku (nejčastěji do 40 let) a na jejím počátku stojí infekce mikroorganismem, který zatím nejsme schopni odhalit. Infekce má zřejmě za následek chybnou reakci našeho imunitního systému, která vede k projevům zánětlivého onemocnění.

Průběh sarkoidózy

V postižených tkáních, zjednodušeně řečeno, se hromadí zánětlivé buňky, ze kterých vznikají granulomy. Proces tvorby granulomu je modulován imunoregulačními buňkami T, které reagují na antigen. Granulom je považován za konečné stádium reakce buněčné imunity. Tímto vlastně obranným mechanizmem je infekce lokalizována, ale stále se neví, proč přetrvává antigenní stimulace v granulomu, což ve svých důsledcích vede až k degeneraci postižené tkáně a k systémové nemoci.

Sarkoidóza může postihovat prakticky jakýkoliv orgán, nejčastěji napadá plíce. V plicích se nejprve projeví zvětšením plicních hlubokých mízních uzlin. Tyto uzliny se nachází v místě vyústění trubicovitých průdušek do plic a jsou v takové hloubce, že je nemůžeme nahmatat. Uzliny mohou dosáhnout poměrně velkých rozměrů a utlačit plíce – člověk začne být dušný a má suchý nepříjemný kašel. Z uzlin se pak proces přesune do plic. K tomu nastoupí horečky a celková schvácenost, to znamená typické chřipkovité příznaky. V podstatě jsou to příznaky podobné atypickému zápalu plic.

Další projevy sarkoidózy

  • horečka
  • zánět hltanu
  • zánět v oku
  • bolest kloubů
  • vyrážka
  • dušnost či příznaky postižení různých orgánů (očí, mozku, srdce)

Sarkoidóza se může projevovat téměř jakkoliv.

Artritidy (záněty) mohou migrovat nebo recidivovat, postihují častěji více kloubů. Monoartikulární postižení je méně časté a může vést k deformitám.

Nenápadný průběh sarkoidózy

  • únava
  • ubytek na váze
  • malátnost
  • slabost
  • teploty
  • pocení
  • pokašlávání
  • zhoršující se dušnost, zvláště po námaze

Někdy se začne pomýšlet na sarkoidózu až na základě RTG plic.
V akutní fázi, kdy jde o ztrátu plicních funkcí, o srdeční nedostatečnost, poškození zraku, centrálního nervstva či dalšího důležitého orgánu, je nutná steroidní léčba pomocí kortikoidů

Sarkoidóza a její léčba

Choroba nemá špatnou prognózu a mnohdy sama přejde, proto se k léčbě přistoupí jen někdy. Prakticky jedinými používanými léky jsou tlumiče poblázněných imunitních procesů – kortikoidy. Mají řadu vedlejších účinků, a proto musí o jejich použití rozhodnout kompetentní lékař. Vzhledem ke komplikacím sarkoidózy by pacient měl pravidelně docházet na kontroly k očnímu lékaři a na kontroly krve se zjišťováním hladiny vápníku v krvi.

 

Máte zkušenosti s touto nemocí?

Autor: Lucie Regenermelová

Medová masáž proti chřipce
Děti a saunování

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Jóga pro děti
Jóga

Jóga pro děti

21.12.2010

„Pojďte, děti – budeme si hrát na zvířátka.“ To je asi první věta, kterou děti uslyší na hodině jógy. Cvičení je prospěšné pro dospělé i pro děti. Rozvíjí nejen fyzickou kondici, a ...