Budeme mít brzy lék na rýmu?
Podzim je právě ve své půli, a ač jsou v posledním týdnu teploty vysoce nadprůměrné, byly už dny dokonce s několika stupni pod nulou. A právě tyto teplotní výkyvy bývají častou příčinou viróz, nachlazení a rýmy. Rýma je jedno z nejběžnějších nemocnění, dokáže však velmi znepříjemnit život. Bude na ni jednou existovat lék?
Rýma neboli zánět sliznic horních cest dýchacích je kapénková infekce, kterou nejčastěji způsobují viry. Ty napadají sliznice nosu a vyvolávají nepříjemné příznaky, jako jsou svědění, kýchání a výtok z nosu. Člověk je celkově oslabený, unavený a špatně se mu dýchá.
Léčba rýmy
Téměř každý ví, že rýma trvá přibližně týden, ať už ji léčíme, nebo ne. Bohužel ne každý ví, že na rýmu nezabírají žádná antibiotika. Ta jsou indikována pouze v případě druhotné bakteriální infekce. Bakterie mohou napadnout oslabenou sliznici a způsobit dlouhodobější onemocnění, které pak přechází dokonce až v záněty vedlejších nosních dutin, nebo středního ucha. V tom případě je třeba urychleně navštívit lékaře.
Ač lék na rýmu neexistuje, mohou se užívat různé podpůrné prostředky, které zmírňují některé příznaky, nebo alespoň zabraňují jejich zhoršení.
- nosní kapky zvlhčují nosní sliznici (v dnešní době se velmi doporučují nenávykové kapky obsahující mořskou sůl)
- vitamíny zvyšují obranyschopnost organismu
- bylinné čaje pomáhají mírnit příznaky a zabraňují dehydrataci při zvýšené teplotě
- léky proti teplotě
Rýma je velice infekční, proto se snažte v době jejího největšího výskytu vyhýbat místům s velkou koncentrací lidí. Pokud už rýmu máte, dodržujte zvýšenou hygienu, zvláště v prvních pěti dnech nemoci.
Převratný objev - rýma bude vyléčena během pár hodin
Možná už brzy budete moci všechny předchozí rady přeskočit a přistoupit k nefalšované léčbě rýmy. Poslední zprávy ze světa vědy mluví o tom, že britští vědci jsou velice blízko k vytvoření nového druhu léčiv. Tento typ léků prý posílí naši obranyschopnost natolik, že bude organismus schopen zničit viry i poté, co proniknou do lidských buněk. A to nejen viry způsobující rýmu, ale i velké množství ostatních virových onemocnění.
Pomocí proteinu TRIM21 proběhne aktivace protilátek přímo uvnitř buněk a během dvou hodin, dříve než se buňka promění v továrnu na viry, budou viry zničeny, přičemž buňka zůstane zachována. Podle vědců by léčba byla velmi prostá. Jednoduše bychom si nastříkali do nosu léčivou látku obsahující protein TRIM21 a bylo by po problému.
Takže vědcům držíme palce a do té doby u sebe budeme nosit kapesník!
Máte vy nějaký speciální návod, jak bojovat s rýmou?
Autor: Zuzana Šimíková