Vyhrává u vás pravá, či levá hemisféra?
Každá z mozkových hemisfér je zaměřena na jiný typ myšlení a většinou je jedna z těchto hemisfér dominantnější. Podle toho, která z hemisfér u vás převládá, jste buď více logičtí a analytičtí, či naopak emocionální, intuitivní a kreativní.
Je sice pravda, že obě hemisféry mozku jsou od sebe neoddělitelné, avšak existují mezi nimi výrazné rozdíly. Jejich odlišné funkce prokázal již roku 1968 neurofyziolog R. W. Sperry, jehož závěry tehdy vzbudily velmi rozporuplné reakce. Roku 1981 mu však za tyto výzkumy byla udělena Nobelova cena.
Jeho poznatky položily základ tomu, aby člověk dokázal adekvátně využívat veškerou svoji mozkovou kapacitu a uvedl obě hemisféry do náležité spolupráce. Pokud totiž pracují dohromady a náležitě se doplňují, výkon mozku se zvyšuje, a tím je vyšší i naše schopnost učení.
Levá hemisféra
Levá hemisféra mozku je zaměřena na logické uvažování a u většiny osob je využívána při vědomí jako hlavní. Má sklon věci z určité množiny rozdělovat na menší podmnožiny. Také sem patří používání jazyka. Tradiční školní vzdělávání je zaměřeno právě na trénování činnosti levé mozkové hemisféry.
Někteří vědci na základě výzkumů uvádí, že odlišnost obou hemisfér charakterizuje odlišnost mužského a ženského myšlení. Podle toho je mužům bližší logické uvažování levé hemisféry, ženy bývají naopak emotivnější, spontánnější a kreativnější, což představuje pravou mozkovou hemisféru.
Pravá hemisféra
V pravé hemisféře tedy nalezneme naše emoce, představivost, nevědomou mysl a zrak. Uvažování se zde neřídí námi běžně používanou logikou. Jsou zde tvořeny i naše sny, které se nám právě díky formě myšlení v této hemisféře mohou mnohdy zdát zcela nesmyslné. Oproti levé hemisféře má pravá naopak sklon dávat věci dohromady a zařazovat je do širších množin.
V pravé hemisféře je též ukryta naše kreativita, která není nikterak omezena tím, co nám bylo např. o našich (ne)schopnostech předáváno okolím či námi samotnými. Proto při její správné podpoře je možné rozvinout u sebe činnosti, o kterých jsme se domnívali, že je nezvládneme.
Příkladem může být třeba systém kreslení pravou mozkovou hemisférou, který se dnes stává velmi populárním. Jeho autorkou je B. Edwardsová, která dokázala touto metodou pomoci lidem znovuobjevit svůj tvůrčí potenciál.
Jak činnost hemisfér harmonizovat?
Jak již bylo řečeno, náš mozek optimálně využíváme v případě, že dokážeme činnost obou hemisfér propojit. K tomu nám mohou pomoci i jednoduchá cvičení, která nás přimějí obě hemisféry synchronně zapojit, a tím pádem i trochu odlehčit dominantnější hemisféře.
Pravá hemisféra je zodpovědná za pohyb levé poloviny těla, levá hemisféra naopak za činnost pravé poloviny těla. Pokud tedy vykonáváme pravou a levou rukou nebo pravou a levou nohou jiný pohyb, obě hemisféry se musí na této činnosti určitou měrou podílet. Život, v němž jsou na svém místě emoce i logika, bývá vlastní např. pianistům, žonglérům či jogínům, kteří dokážou výborně synchronizovat obě poloviny těla.
K harmonizaci činnosti hemisfér můžete využít i některá z těchto jednoduchých cvičení:
Pranajáma
V klidu se posaďte, pravou rukou si zacpěte pravou nosní dírku a zhruba 50krát se zhluboka nadechněte a vydechněte levou nosní dírkou. Poté chvíli dýchejte volně oběma nosníma dírkama, pak zacpěte pravou rukou pro změnu levou nosní dírku a opět se 50krát nadechněte a vydechněte. Sami na sobě ucítíte mezi činnostmi určitý rozdíl. Po tomto cvičení by pro vás neměl být problém nalézat logické souvislosti i více pociťovat vlastní emoce.
Bubnování
Bubnujte oběma rukama najednou a každou vytvářejte jiný rytmus.
Souběžnost
Do každé ruky uchopte tužku a připravte si prázdný list papíru. Oběma rukama se nyní snažte nakreslit zrcadlově obrácené obrazce. Začněte nejdříve jen s velmi jednoduchými tvary, po čase můžete vyzkoušet některé složitější.
Zkoušeli jste někdy zharmonizovat své hemisféry? Podělte se o své zkušenosti.
Autor: Michaela Holá