Rozštěp rtu, čelisti a patra
Přibližně u jednoho z pěti set dětí je v průběhu těhotenství nebo ihned po narození diagnostikována rozštěpová vada. I když tyto vady vypadají vzhledově děsivě, není třeba panikařit. V dnešní době je jejich léčba velmi úspěšná a zařazení takto postižených lidí do společnosti nebývá problém.
Typy rozštěpů
U rozštěpů v obličeji rozlišujeme, zda jsou jednostranné, nebo oboustranné. Známy jsou rozštěpy rtu, čelisti a patra. Dojdde-li k rozštěpu všech tří tkání, mluvíme o rozštěpu úplném.
Rozštěp rtu
Zasahuje pouze ret, někdy pokračuje až k nosu. Jedná se o nejméně závažný rozštěp, který při správném sešití nemusí znamenat téměř žádné další potíže. Sešití rozštěpu rtu se prování v prvních dnech či týdnech po narození – takto malým miminkům se ještě ret zacelí úplně a netvoří se jizvy.
Rozštěp patra a čelisti
Nedochází ke srůstu kostí tvořících patro, v puse je viditelný otvor mezi ústní dutinou a nosem. Zde se po sešití rtu musí provést v průběhu několika dalších let mnoho jiných operací, které minimalizují problémy s příjmem potravy, dýcháním a mluvením.
Příčiny vzniku rozštěpů
Rozštěpové vady vznikají u embrya velmi brzy, už během prvních dvou měsíců těhotenství. Na jejich vzniku se podílejí genetické dispozice rodičů (mají-li rozštěp rodiče nebo někdo v rodině) a také vnější příčiny. Ne všechny příčiny jsou známy a nikdy nelze přesně určit, co vadu způsobilo, ale mezi rizikové faktory se řadí především:
- horečnaté onemocnění matky, infekce
- alkohol, toxické látky
- nedostatečná výživa (nedostatek kyseliny listové a ostatních důležitých látek v těhotenství)
- užívání některých léků
- úrazy v těhotenství
Léčba rozštěpů
Jak již bylo řečeno, rozštěpové vady jsou relativně časté a u nás se jejich léčbě věnují hned na dvou místech – ve FN v Brně a ve FNKV v Praze. V těchto centrech se soustřeďují odborníci ze všech oborů, které jsou k úspěšné léčbě rozštěpů potřeba: chirurgie, foniatrie, logopedie, stomatologie, apod.
Zjistíte-li již během těhotenství, že vaše dítě bude mít rozštěp, je dobré kontaktovat tato centra. Existuje totiž možnost, že by se při porodu v jednom z těchto zařízení mohla první operace - odstranění rozštěpu rtu - provést již během prvních dnů v porodnici. Další postup se různí podle stupně postižení a také dle dohody s lékaři. Rozštěp patra se operuje nejčastěji mezi 10. měsícem a 2. rokem dítěte. Rozštěp čelisti se pak řeší mnohem později (okolo 8. - 12. roku) operací, při které se uzavírá štěrbina v horní čelisti kouskem kosti, který se odebírá z vlastní lopaty kosti kyčelní. V dospělosti se pak vše zakončí u plastického chirurga, aby byly pozůstatky co nejméně viditelné.
Během této doby je třeba dodržovat rady lékařů. Mezi obecná pravidla u dětí s rozštěpem platí, že by si neměly cucat prsty, ani používat dudlík, neměly by spát na břiše a zvláště důležité je, aby si nesahaly na čerstvé jizvy. Krmení pravděpodobně bude probíhat přes lahvičku (s odstříkaným mlékem). Těžké období nastává také během výměny zubů za trvalé, kdy je potřeba nosit rovnátka.
Při těchto defektech nastávají problémy s častými záněty středního ucha a dýchacích cest. Dále jsou běžné problémy s výslovností, které je také nutné řešit s odborníky.
Autor: Zuzana Šimíková