Zpátky do školy! Jak zvládnout nový začátek
Nástup do školy je velký krok nejen pro děti, ale i pro vás a čeká vás bezpochyby náročné období. Někteří rodiče své děti na nástup do první třídy připravují velmi důsledně a systematicky, jiní nechávají věcem volný průběh. Podle odborníků však ani jeden z těchto přístupů není ideální.
Jako v mnoha jiných případech, i tady je vhodné zvolit zlatou střední cestu. Dítě by nemělo zažívat stres z toho, co všechno by mělo už zvládnout a co všechno bude muset zvládat dál. Nemělo by cítit strach a obavy ani z rodičů. Stejně tak by však prvňáček neměl mít pocit, že o nic nejde a že se pro něho vlastně nic nezmění.
Přechod ze školky do školy
Už v předškolní třídě bývá dítě připravováno na změnu, kterou představuje přechod do školy. A zdaleka to není jen méně času na hraní a noví kamarádi. Pokud je taková možnost, děti mohou v posledním roce předškolního vzdělávání chodit na návštěvy do školy, kde se seznamují s prostředím, školním režimem i s novou paní učitelkou, která je tu bude vítat po prázdninách. Přechod ze školky do školy se dítěti ulehčí, pokud bude zvyklé na kolektiv svých vrstevníků, bude dobře zvládat odloučení od rodičů a bude schopno akceptovat určitá pravidla a řád.
Co je to školní zralost?
Pojem školní zralost by rozhodně neměl vnášet do rodičů předškoláků pocit nervozity. Jednoduše to znamená, že dítě dosáhlo takového stupně vývoje, aby školní docházku zvládlo bez větších potíží. Velkou roli v tom hraje samostatnost a sebedůvěra dítěte, (zdravě podporovaná rodiči i učitelkou), díky které přestup ze školky do školy dobře zvládne. Každé dítě je pochopitelně jiné, a i nástup do školky, který často znamená úplně první odloučení od rodičů, zvládalo a zvládá každé dítě odlišně. Stejně tak je to se školou. Jsou děti průbojné a dobře snášející změny, a jsou děti ostýchavé, nedůvěřivé až bojácné. Řekněme si však na rovinu, do školy musí všechny. A proto je podpora v samostatnosti a sebedůvěře jednou z nejdůležitějších zásad správné předškolní přípravy.
Jak a proč mluvit s dítětem o nástupu do školy?
Většina budoucích prvňáčků se do školy těší, a tak je dobré si jako rodič říct, že není důvod, aby tomu v případě našeho dítěte bylo jinak. O škole je vhodné s předškolákem hodně mluvit a zdůrazňovat pozitiva, které dítě namotivují. Rodiče i děti by měli jít do této životní etapy s radostí. Ve škole bude spousta kamarádů, hodná paní učitelka, krásně vyzdobená třída a děti dostanou své vlastní pastelky, notýsky a podobně. Zároveň tu však budou určité povinnosti, děti musí vydržet sedět určitou dobu v klidu v lavici a poslouchat paní učitelku, učit se většímu soustředění a pozornosti, aby se dozvěděly spoustu nových věcí. Není třeba v tuto chvíli zdůrazňovat potřebu dobrých známek ani nutnost dělat domácí úkoly, to všechno dítě brzy zjistí samo a vás možná příjemně překvapí, jak se k tomu postaví.
Příprava starších dětí na návrat do školních lavic
I ostřílení školáci během prázdnin pořádně vypadnou ze školního rytmu a není pro ně vždy jednoduché naskočit zpět. Děti si zvykly chodit pozdě spát a vyspávat i celé dopoledne, to je však třeba začátkem září upravit tak, aby dítě mělo svých nutných osm hodin kvalitního spánku. Je třeba znovu dětem připomenout nutnost důkladné večerní přípravy všech potřebných věcí, k pohodě celého školního dne pak určitě přispějí i pravidelné snídaně. Včas dítě seznamte se změnami ohledně cestování do školy a zpět, pokud nějaké nastanou. Návrat do školních lavic znamená návrat pevně stanoveného rozvrhu pro každý den, a to nejen pokud jde o samotné vyučování, ale i rozvrh kroužků a jiných aktivit. Vše je potřeba si naplánovat a zaznamenat. Ať už vaše dítě použije papírový rozvrh nebo aplikaci v mobilu, plánování mu pomůže vše zvládnout s klidem a bez potíží.
Zdroj: 331.cz, skolapopulo.cz, autor
Autor: Veronika Tůmová