zdroj: pixabay.com
Rodiče a děti

Výhody a nevýhody pomůcek pro děti - chodítko a ohrádka

Hanka Bednářová
28.01.2017

Přestože jsou chodítko a ohrádka na první pohled rozdílné, mají něco společného. Jsou určeny našim dětem, mají zabezpečit jejich bezpečnost a nám pohodlí. Zároveň ale brání v přirozeném pohybu, který je pro správný psychomotorický vývoj důležitý.

Pohled na použití chodítka z více úhlů

Vybíráme chodítko

Chodítko je pomůcka pro děti, které již umí sedět. Můžete si pořídit chodítko s hracím pultíkem, chodítko s nastavitelnou výškou sedátka, se speciálním brzdným systémem chránící dítě před pádem ze schodů a s dalšími vymoženostmi. U některých typů chodítek výrobce uvádí i spolupráci s pediatry a tím v nás vzbuzuje pocit, jak tím naopak dítěti prospíváme a jejich chodítko je přesně to, co nám chybí a co potřebujeme.

Zastánci chodítek mohou oponovat, že v něm sami vyrostli, nebo je používali na své děti a žádné zdravotní problémy si jejich děti neodnesly. Následky užívání chodítka se mohou projevit až v dospělosti. Může být příčinou migrén, bolestí zad i plochých nohou. Pokud je v něm dítě opravdu jen výjimečně a po krátkou dobu, nemusí napáchat žádné škody. Fyzioterapeuté varují především před jeho pravidelným užíváním, kdy už denní půlhodinový pobyt v chodítku je příliš.

Hlavní nevýhody chodítka

Nevýhodou chodítka je to, že dítěti umožňuje pohyb pouze dopředu. Neučí se v něm postavit na celou plosky nohy ale jen na špičky. Dítě je v něm usazeno do takzvaně pasivního sedu, který také není doporučován z důvodu přetěžování zádových svalů. Dítě by mělo začít chodit, až je na to připravené a jeho svaly a klouby jsou dostatečně silné, aby unesly váhu těla. Usazováním do chodítka můžete u dítěte přeskočit etapu lezení a ovlivnit jeho psychomotorický vývoj. Lezením si dítě posiluje břišní a zádové svaly. Posazováním dítěte do chodítka mu usnadňujeme to, čeho by mělo postupně samo dosáhnout. Není proto divu, že se mu v chodítku líbí, když se nemusí nijak výrazně namáhat.

Názory na chodítko se různí

Názory týkající se aktivního chodítka se trochu rozcházejí. Někteří jej považují za přijatelnější variantu využívanou při prvních krůčcích dítěte. V tomto případě slouží chodítko jako opora a zároveň i hračka. Podle nich je minimální šance nesprávného použití. A pokud se využívá jen občas v období, kdy už dítě umí samo sedět a stát, nemůže uškodit. Nevýhodou aktivního chodítka, je nutnost dohledu na dítě. Není v něm nějak zabezpečeno jako u běžného chodítka, kde dítě sedí a tím pro rodiče postrádá onen benefit odpočinku, kteří tak rádi využívají.

Další skupina se staví negativně i k aktivnímu chodítku. Přestože dítě tlačí chodítko před sebou, má jiné rozložení těla, stále našlapuje na špičky a neučí se tak správně došlapovat. Zároveň se neučí samostatné chůzi a může tak dojít k oddálení okamžiku, kdy se dítě o samostatnou chůzi pokusí, jelikož se bude bát samo vykročit do prostoru bez jistoty přidržení.

Ohrádka - pomůcka pro děti či rodiče?

Ohrádka vymezuje dítěti bezpečný prostor, kde se může pohybovat a hrát si. Pokud si potřebujete rychle něco zařídit a nemůžete mít dítě na očích, např. otevřít pošťačce, umýt se apod., není na tom nic špatného. Zvláště máte-li doma další děti, které si chtějí se sourozencem hrát, chovat jej, nebo domácí mazlíčky, kteří nechápou, že miminko není na hraní a nožičkama a ručičkama nemává schválně. Ohrádka je doporučována užívat do 6 až 8 měsíců věku dítěte. Jakmile se dítě začne plazit, přestává být pro něj vhodná. Opět jde (jako i v případě chodítka) o omezení pohybu dítěte a nemotivuje jej k lezení. Stačí se jen párkrát překulit, aby se dostalo na její konec. V ohrádce dítě začne s její pomocí brzy stoupat a opět se dostáváme k ovlivnění jeho vývoje, ke kterému má postupně samo dospět. Fyzioterapeuté upozorňují na to, že dítě, které ještě neleze, používá jiné svaly než dítě lezoucí a může si tak do života odnést vadné držení těla.

Jestli se rozhodnete pro pořízení chodítka a ohrádky je jen na vás. Je ale dobré dopředu vědět, co vašemu dítěti přináší a nepřináší a podle toho volit, kolik času v nich svému dítěti dopřejete.

Přečtěte si také:

Výhody a nevýhody pomůcek pro děti - dětská chůvička

Zdroj: www.vitalia.cz, www.vanickovani.cz, www.vasedeti.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

Saunové ceremoniály - saunování se zážitkem!
Ušní hygiena a první pomoc při bolestech ucha

Další články

Pilonidální sinus
Nemoci a léčba

Pilonidální sinus

16.01.2017

Pilonidální sinus je onemocnění kůže v oblasti intergluteální rýhy. Je to časté onemocnění mladých lidí, které jim může způsobovat nepříjemnosti a přivést je i k dlouhodobější prac ...