Růstové bolesti u dětí neboli růstový spurt
Růstové bolesti jsou u dětí poměrně častým jevem. Pojem růstový spurt označuje období, při kterém dochází k náhlému zrychlení růstu dítěte. Děje se tak především v kojeneckém věku, ale i později. Růst neprobíhá stále stejnou rychlostí a do puberty dítě projde hned několika růstovými spurty. Ačkoliv mohou být růstové bolesti pro dítě nepříjemné, obvykle nejsou důvodem k vážnému znepokojení.
Výrazné zrychlení růstu nastává dále v období okolo pátého roku života, a pak v pubertě, kdy se završuje růst společně s pohlavním dozráváním. Přesná příčina růstových bolestí není zcela známa, ale existují teorie, které je spojují s fyzickou aktivitou a genetickými faktory.
Genetická predispozice růstových bolestí a další možné příčiny
Některé děti mohou mít k růstovým bolestem genetickou náchylnost, pokud tyto bolesti zažívali i jejich rodiče. Mezi další možné příčiny patří například rychlý růst kostí a pomalejší růst svalů, únava svalů a jejich přetížení, nízká hladina vitamínů a minerálů, často bývá na vině především nedostatek hořčíku. Dále pak ploché nohy, špatné držení těla, ale také nadváha.
Jak se projevují růstové bolesti?
- Růstové bolesti se objevují večer, a především v noci.
- Bolesti mohou být jen mírné ale i velmi silné, budící dítě ze spánku.
- Dítě obvykle bolí nohy, a to nejčastěji na přední straně. Jde o bolest holení kosti, bolest na přední straně stehen, na lýtkách a pod koleny.
- Bolest je lokalizovaná do svalů, nikoliv do kloubů.
- Bolest se objevuje symetricky, tedy na obou nohách stejně.
Jak ulevit dítěti od růstových bolestí
Bolesti můžeme zmírňovat jemnou masáží, použít můžeme například mentolový nebo eukalyptový krém. Masáže mohou pomoci uvolnit svalové napětí a zmírnit bolest. Pomohou také teplé obklady nebo ulevující koupel. Mnohem důležitější je však dodání dostatečného množství vápníku do těla. Nestačí však samotný vápník, bolesti mohou potrápit i děti které mají rády mléčné výrobky, ale k metabolismu vápníku, k jeho vstřebání a k uložení do kostí je nezbytný vitamin D. Lékaři doporučují u růstových bolestí suplementaci vitaminu D3. U děti do jednoho roku života se podává denně, u větších dětí stačí v jedné týdenní dávce. Je také možné podávat rozpustné hořčíkové tablety.
Růstové bolesti u dětí v pubertě
U chlapců obvykle začíná růstový skok okolo dvanáctého roku a vrcholu dosahuje ve čtrnácti. U děvčat začíná celý proces o něco dřív, vytahovat se začnou už po desátých narozeninách a nejrychlejšího tempa dosahují ve dvanácti. V období nejrychlejšího růstu se objevují zmíněné potíže, palčivé, z hloubky vycházející bolesti v oblasti stehen nebo bérců, u obou nohou současně. Bolestivé záchvaty obvykle trvají od deseti minut do půl hodiny a opakují se nepravidelně. Pokud jsou bolesti časté a nepolevující, bude vhodné přivést dítě k lékaři, aby mohl vyloučit jiná, závažnější onemocnění. Pro potvrzení, že jde o „pouhé“ růstové bolesti, poslouží normální výsledek fyzikálního a základního ortopedického vyšetření, a dále pak standardní hodnoty laboratorních testů.
Zdroj: prozeny.cz, pediatricka-ordinace.cz
Autor: Veronika Tůmová